Google sa nepodarilo odvrátiť súdny spor, ktorý sa týka zberu údajov v režime Inkognito

Je prehliadanie internetu v režime Inkognito anonymné?

spolocnost Google
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Mnohí z nás pravidelne prehliadajú internet v režime Inkognito s domnienkou, že prehliadajú internet anonymne. Je tomu skutočne tak?

Portál Gizmochina.com upozorňuje na to, že Financial Associated Press informuje, že spoločnosti Google sa nepodarilo odvrátiť súdny spor, ktorého podstata spočíva v zhromažďovaní údajov počas prehliadania internetu v režime Inkognito.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google sa nepodarilo odvrátiť súdny spor

Súdna žaloba hovorí, že hoci používatelia vypnú v prehliadači Chrome funkciu zhromažďovania údajov, tak aj napriek tomu dochádza k ich zberu a to prostredníctvom ďalších nástrojov spoločnosti, ktoré používajú prevádzkovatelia webstránok.

„Súd dospel k záveru, že Google neoznámil používateľom, že sa spoločnosť Google podieľa na údajnom zbere údajov, keď je používateľ v režime súkromného prehliadania,“ napísala vo svojom rozhodnutí okresná sudkyňa USA Lucy Koh v kalifornskom San Jose.

Ťahanice ohľadne údajného sledovania používateľov začali ešte v júni minulého roka, kedy trojica sťažovateľ tvrdila, že spoločnosť podniká „všadeprítomné zbieranie údajov“. Inými slovami hovoria, že Google zhromažďuje údaje aj v prípadoch, kedy používatelia deaktivujú príslušné funkcie v prehliadači.

„Google vie, kto sú vaši priatelia, aké sú vaše koníčky, čo rád jete, aké filmy sledujete, kde a kedy radi nakupujete, aké sú vaše obľúbené dovolenkové destinácie, aká je vaša obľúbená farba a dokonca aj tie najintímnejšie a potenciálne trápne veci, ktoré prehliadate na internete – bez ohľadu na to, či sa budete riadiť radami spoločnosti Google, aby boli vaše činnosti „súkromné“, “ uvádza  sa v sťažnosti.

Dochádza v režime Inkognito k zberu údajov?

Google argumentuje tým, že všetky podmienky používania prehliadača sú popísané v zásadách ochrany osobných údajov. Google zároveň objasňuje, že slovo „inkognito“ neznamená, že používateľ je na internete neviditeľný. Spoločnosť hovorí, že aktivita používateľa počas tejto relácie môže byť viditeľná pre webové stránky, ktoré navštevuje, a pre akékoľvek analytické alebo reklamné služby tretích strán, ktoré navštívené webové stránky používajú.

Pre objektívnosť treba povedať, že po otvorení prehliadača v Inkognito režime, spoločnosť používateľov informuje hláškou nižšie, kde vysvetľuje, ako tento režim funguje.

Google Chrome_inkognito rezim
Zdroj: Vosveteit.sk

Používate tento režim aj vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre