Spravodajstvo

Google prezrádza, prečo existujú niektoré dotazy, na ktoré nikdy nenájdete výsledky vyhľadávania

Google zdieľa informácie o najčastejších dôvodoch, prečo niektoré dotazy vyhľadávania, neponúkajú výsledky.

Určite ste už počuli hlášku „Google vie všetko, tak si to tam vyhľadaj“, prípadne inú variantu tejto hlášky. Nie je to však celkom pravda. Pri niektorých dotazov na vyhľadávanie, sa nedopátrate k výsledkom, a to aj napriek tomu, že ide o najprepracovanejší systém určený na vyhľadávania na svete. Prečo je tomu tak?

Google prostredníctvom svojho blogu prezrádza, prečo v prípade niektorých dotazov vyhľadávania, sa nedopátrame k odpovedi.

Toto sú dva hlavné dôvody, prečo Google nezobrazuje výsledky vyhľadávania

Ako sme už vyššie spomínali, tak nie všetky dotazy na vyhľadávanie, Google vybaví podľa predstáv používatelia. Spoločnosť v rámci svojho blogu prezrádza, že existujú témy, o ktorých prostredníctvom Google nenájdeme žiadne informácie.

Prvým dôvodom je problémový obsah, ktorý porušuje zákony jednotlivých štátov. Znamená to, že stránky porušujúce zákony krajiny, je možné z indexovania vyhľadávača odstrániť. Môže ísť napríklad o webové stránky porušujúce autorské zákony, propagujúce násilie a podobne. Pri tejto téme treba dodať, že tieto weby sú následne súčasťou takzvaného „Dark Webu“. Ide o časť internetu, ktorá nie je indexovaná regulárnymi vyhľadávačmi a zároveň, prístup k týmto stránkam, si v mnohých prípadoch vyžaduje extra krok zo strany používateľa.

Google rovnako naznačuje, že obmedzenie prístupu k neindexovaným stránkam a obsahu závisí od krajiny ku krajine. Dôvodom je, že zatiaľ čo v niektorej krajine môže dochádzať k porušovaniu zákonov, tak v inej zas nie.

Druhým najčastejším dôvodom, prečo niektoré dotazy na vyhľadávanie nie sú vybavené, je Právo na zabudnutie. Webové stránky obsahujú mnoho informácií a viacero z nich, môžu byť citlivé údaje. Prístup k ním je o to jednoduchší, keď je možné k tomuto obsahu  pristupovať pomocou výsledkov vyhľadávania. Právo na zabudnutie, je možnosť požiadania spoločnosti Google o odstránenie tohto typu obsahu z výsledkov vyhľadávania.

Stručne povedané, ak sa niečo v službe Google neobjaví, tak dôvodom môže byť, že uvedený obsah je v rozpore so štátnymi zákonmi, alebo jednoducho preto, že niekto požiadal o odstránenie uvedených informácií z výsledkov vyhľadávania.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close