ANDROIDSpravodajstvo

Google predstavuje Android 11 vo verzii Go. Okrem toho, že je rýchlejší, tak dostáva aj nové funkcie!

Odľahčená verzia Androidu 11 vo verzii Go je na svete

Len pár dní dozadu spoločnosť Google oficiálne predstavila nový Android 11, ktorý prišiel s viacerými vylepšeniami, a najnovšie Google predstavuje aj jeho odľahčenú verziu „Go“. Poďme sa pozrieť na novinky, ktoré prináša pre menej výkonné zariadenia.

Pre aké zariadenia je určený Android 11 Go?

Ako sme v úvode naznačili, tak pôjde hlavne o menej výkonné smartfóny. Primárne je určený pre zariadenia s operačnou pamäťou RAM, ktorá nepresahuje 2GB. Google hovorí o novej Go verzii Androidu ako o verzii, ktorá je oproti svojmu predchodcovi o 20% rýchlejšou a okrem toho je schopná zvládnuť viac spustených aplikácií súčasne. Spoločnosť konkrétne hovorí o 3 až 4 aplikáciách bežiacich na pozadí.

So sústredením na komunikáciu, súkromie a využiteľnosť v praxi

Rovnako ako v prípade Androidu 11, ktorý kladie dôraz na komunikáciu, či súkromie, tak aj Go verzia ide týmto smerom.

“Teraz Android 11 (vydanie Go) zobrazuje všetky vaše konverzácie na vyhradenom mieste v sekcii upozornení. To znamená, že môžete vidieť, odpovedať a spravovať svoje konverzácie s rodinou a priateľmi na jednom mieste bez ohľadu na to, aké aplikácie používajú.” píše spoločnosť vo svojom blogu.

Google v rámci svojho blogu ďalej uvádza, že cenovo dostupné smartfóny by automaticky nemali znamenať ohrozenie súkromia, či bezpečia. To je aj jeden z dôvodov, prečo spoločnosť zabezpečila, aby Go verzia operačného systému Android 11 využívala rovnaké technológie v tejto oblasti. V praxi to znamená, že aj v prípade Go verzie sú napríklad dostupné jednorazové povolenia k snímačom, úložnému priestoru a podobne zo strany aplikácií. Tak isto v prípade, ak ste aplikáciu dlhšiu dobu nepoužívali, tak dôjde k reštartovaniu nastavení aplikácie. Táto funkcia sa pretaví v to, že dlho nepoužívané aplikácie nebudú môcť o vás zbierať údaje.

Google ďalej prezrádza, že došlo aj k optimalizácii ovládania prostredníctvom dotykových gest, ktoré ocenia hlavne používatelia zariadenia s väčšími displejmi.

„Pomocou navigácie založenej na gestách môžete prejsť na domovskú obrazovku, prechádzať dozadu a plynulo prepínať medzi aplikáciami pomocou jednoduchých pohybov prstom.“

Vylepšení sa dočkali aj aplikácie

Google ďalej hovorí o vylepšeniach aplikácií, ktoré sú primárne určené pre menej výkonne zariadenia.

„Tento rok sme tiež predstavili vylepšenia našej sady aplikácií, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre smartphony základnej úrovne. Napríklad Safe Folder je nová funkcia v priečinku Files by Google, ktorá chráni osobné súbory pred otvorením alebo prístupom iných uložením do štvormiestneho priečinka so šifrovaním PIN.“ píše spoločnosť vo svojom blogu.

Tu však treba dodať, že ide primárne o vylepšenia aplikácií, za ktorých vývojom stojí priamo Google.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close