Zaujímavosti

Google predstavil reCAPTCHA v3. Tešiť sa môžeme na bezpečnejšie a zároveň menej otravné prihlasovanie

S testom CAPTCHA ste sa určite stretli už niekoľkokrát. Táto technológia sa používa už niekoľko rokov na odlíšenie robotov od ľudí, čo voľakedy nebolo tak ťažké. Moderné technológie ale hranicu medzi ľuďmi a robotmi náramne zmenšili, tým pádom sa museli zlepšovať aj schopnosti technológie CAPTCHA. Samotný test bol ale vo väčšine prípadov otravný a používateľom dokázal znepríjemniť deň. Tomu by mal byť ale definitívne koniec, keďže spoločnosť Google predstavila novú verziu reCAPTCHA v3, ktorá má zabezpečiť oveľa väčšiu bezpečnosť, no zároveň má byť menej otravná.

reCAPTCHA v3

Najväčšou prednosťou novej verzie testu CAPTCHA od Googlu je vytvorenie akéhosi skóre 0,0 až 1,0, ktoré budú vracať API. Na základe daného skóre bude používateľ označený za podozrivého, poprípade nepodozrivého. Celý systém na základe toho určí, či by ste sa mali podrobiť klasickému testu, alebo jednoducho prejdete aj bez neho.

Analýza adaptívnych rizík

Nový systém by sa mal po novom nachádzať na viacerých stránkach, aj bez prihlasovacieho boxu. Na týchto stránkach by mal na pozadí pozorovať aktivitu daného používateľa. Bežanie na pozadí je využité na „analýzu adaptívnych rizík, ktorá má upozorniť na podozrivú prevádzku“.

„V reCAPTCHA v3 uvádzame nový koncept nazvaný “ Action „- značku, ktorú môžete použiť na definovanie kľúčových krokov cesty používateľa a umožniť reCAPTCHA vykonať analýzu rizík v kontexte. Pretože reCAPTCHA v3 nekontroluje používateľov, odporúčame pridať reCAPTCHA v3 na viacero stránok. Týmto spôsobom môže analýza adaptačných rizík reCAPTCHA presnejšie určiť štruktúru útočníkov pri pohľade na aktivity na rôznych stránkach vašich webových stránok, “ vysvetlil Google vo svojom blogu.

Nastavenie je individuálne

Spoločnosť Google ale stále necháva vlastníkom stránok čiastočne voľné ruky. Nové API sú oveľa prispôsobiteľnejšie, vďaka čomu sa môže cely systém vycibriť takmer k dokonalosti. Za zmienku určite stojí aj fakt, že majitelia stránok môžu ručne meniť hodnotu „tolerancie“.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Google)

Tagy
Close
Close