BezpečnosťSpravodajstvo

Google pracuje na funkcii pre Chrome, ktorá odhalí rozšírenia, ktoré spomaľujú prehliadanie internetu

V rámci experimentálnych funkcií sa objavila možnosť kontroly rozšírení. Zatiaľ však nič fyzicky nerobí okrem hlásenia všeobecnej hlášky

Rozšírenia pre internetové prehliadače sú vskutku užitočnými nástrojmi, ktoré dokážu zvýšiť efektivitu práce so zariadením. Z internetových prehliadačov dokážu doslova spraviť multifunkčné aplikácie slúžiacu za viacerými účelmi ako je len prehliadanie internetu. Nedávne zistenia však ukázali, že môžu mať vcelku negatívny vplyv na rýchlosť prehliadania internetu. Okrem iného mnoho rozšírení môže obsahovať aj škodlivý software, ktorý by síce nemal „prejsť“ cez kontrolné mechanizmy obchodu s rozšíreniami, ale realita je v skutočnosti odlišnou. Odhalili to nedávne zistenia analytikov z Awake Security, na základe ktorých došlo k odstráneniu viac ako stovky rozšírení z obchodu, ktoré obsahovali škodlivý software.

Unikátna funkcia, ktorá je zatiaľ vo vývoji

Portál techdowns.com poukazuje na vcelku unikátnu funkciu internetového prehliadača Chrome (vo verzii 83), ktorú je možné dohľadať prostredníctvom experimentálnych funkcií, ktoré vyvoláte prostredníctvom otvorenia „stránky“ chrome://flags. Zároveň však treba povedať, že zatiaľ nie je  funkčnou podľa predstáv spoločnosti.

V  rámci týchto nastavení si vyhľadajte „extensions checkup“, teda kontrola rozšírení. Následne budete mať na výber z viacerých možností. Najzaujímavejšími su však Enabled on Startup – Performance-Focused message a Enabled on Startup- Privacy-Focused message. Prvá funkcia by mala kontrolovať výkon prehliadača, či nie je negatívne ovplyvnený jednotlivými rozšíreniami a druhé nastavenie hovorí o potenciálne nebezpečných rozšíreniach, ktoré kontroluje spracovávanie dát.

Google Chrome_kontrola rozsireni_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne po reštartovaní prehliadača uvidíte správu, ako môžete vidieť nižšie. 

„Zdravší a  šťastnejší Chrome

Niektoré rozšírenia vás môžu spomaľovať, hlavne také, ktoré ste nechceli nainštalovať.

Ak nespoznávate určité rozšírenie alebo prehliadač nefunguje očakávaným spôsobom, na tejto stránke môžete vypnúť alebo prispôsobiť rozšírenia.“

Google chrome funkcia_zrychlenia prehliadaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako sme v úvode naznačili, funkcia zatiaľ okrem samotnej správy nič fyzicky nerobí a nehlási žiadne reporty, ktoré by hodnotili vplyv rozšírení na výkon prehliadača a ani ich automaticky nevypína, či nejako neoznačuje za potenciálne problémové. Vo svojej podstate Vás momentálne len presmeruje na správu rozšírení, ktorá je dostupnou prostredníctvom nastavení a ukáže Vám všeobecnú hlášku.

Do budúcnosti však môžeme očakávať, že funkcia ponúkne podrobnejšie informácie o vplyve jednotlivých rozšírení na chod prehliadača. Pevne veríme, že sa tak stane už čoskoro.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close