ANDROIDSpravodajstvo

Google po obrovskej pokute od EÚ dvíha varovný prst! Nové nariadenia možno spôsobia spoplatnenie Androidu

Len včera sme Vás informovali o obrovskej pokute, ktorú obdržala spoločnosť Google od Európskej komisie. Tá po niekoľkých týždňoch rozhodla o finálnej výške pokuty, ktorá bola nakoniec stanovená na neuveriteľných 4,2 miliardy eur. Samozrejme, výsledná výška pokuty predstaviteľov spoločnosti Google určite nepotešila. Tí v najnovších vyjadreniach varujú a zdvíhajú varovný prst. Nové nariadenia môžu narušiť celý ekosystém najpoužívanejšieho mobilného operačného systému na svete.

Obchodný model Androidu stojí práve na predinštalovaných balíkoch aplikácií

„Ak by výrobcovia smartfónov a operátori mobilných sietí nemohli zahrnúť naše aplikácie do ich Android zariadení, narušili by rovnováhu v ekosystéme Androidu, „ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai. Zároveň sa dištancuje od nového nariadenia, ktoré spoločnosti Google zakazuje nútené implementovanie ich vyhľadávača. Pichai ďalej upozorňuje na to, že celý bezplatný obchodný model Androidu stojí práve na týchto predinštalovaných balíkoch aplikácií od spoločnosti Google. „Obchodný model Androidu doteraz fungoval tak, že sme práve balíkom predinštalovaných aplikácií nemuseli účtovať ďalšie poplatky výrobcom smartfónov za využívanie našej technológie. Najnovšie sa ale obávame, že rozhodnutie EÚ naruší rovnováhu, ktorú sme vybudovali a zároveň vysiela znepokojivý signál v prospech licencovaných systémov. „

Všetko je na pleciach spoločnosti Google

Európska komisia spoločnosti Google nepodala žiadne návrhy, ako by mala v tomto momente postupovať. Podmienkou je ale zastavenie predinštalovávania aplikácií na zariadenia od druhých výrobcov. Tí sa tým pádom môžu rozhodnúť pre svoje vlastné aplikácie, alebo pre známe a zrejme lepšie aplikácie pre Google. I keď by si väčšina používateľov po zakúpení smartfónu stiahla väčšinu aplikácií od Googlu, zisky spoločnosti by určite o nemalé percento klesli. Najväčšiu stratu by zrejme vykázal práve vyhľadávač Google, ktorý vďaka svojim reklamám tvorí značnú čas ziskov z digitálnych reklám spoločnosti Google.

Následky môžu úplne zmeniť aktuálny trh so smartfónmi

Spoločnosť Google touto cestou dvíha varovný prst. Google musí na základe požiadaviek EÚ zvážiť licencovanie Androidu, čo by znamenalo obrovský problém a zároveň zmenu na svetovom trhu so smartfónmi. Síce sa jedná o naozaj nepravdepodobný scenár, no stať sa môže naozaj hocičo. Predstavitelia spoločnosti Google sú ale dosť rozumní na to, aby si z jedného dňa na druhý spravili z Androidu platenú platformu, čím by nie len hodili polená pod nohy samotným výrobcom, ale by čiastočne ochromili trh so smartfónmi, ktorý na takúto ranu nie je vôbec pripravený.

Zdroj: theverge.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close