fbpx
Spravodajstvo

Google opäť čelí obrovskej žalobe zo strany niekoľkých štátov USA. Žaloba sa týka monopolného postavenia na trhu

Až 10 amerických štátov obviňuje spoločnosť Google zo spolupráce s Facebookom pri porušovaní protimonopolných zákonov

Americký gigant Google čelil v posledných rokoch hneď niekoľkým obrovským žalobám, pričom niektoré prehrané súdne spory vyústili v naozaj nemalé finančné pokuty práve pre spoločnosť stojacu za najpoužívanejším internetovým vyhľadávačom. Najnovšie správy priamo z USA naznačujú, že podobná situácia môže nastať opäť. Proti spoločnosti bola totižto podaná skupinová žaloba, ktorá môže pre spoločnosť Google skončiť naozaj zle. Na tému upozorňuje portál Gizmochina.

Za žalobou stojí až 10 amerických štátov

Najnovšie bola proti spoločnosti Google podaná žaloba zo strany až 10 amerických štátov, pričom celú žalobu zastrešuje generálny prokurátor štátu Texas. Hlavným bodom žaloby je údajná spolupráca so spoločnosťou Facebook, ktorej výsledkom malo byť porušovanie protimonopolných zákonov. Za zmienku určite stojí, že spoločnosť Facebook už podobnú mega-žalobu na krku má niekoľko týždňov.

Spoločnosť Google mala využívať svoje monopolné postavenie na trhu

Technologický gigant z USA mal podľa podanej žaloby zneužívať svoje monopolné postavenie na trhu s digitálnou reklamou. Spoločnosť údajne ovplyvňovala burzu s online reklamou na vlastnej platforme, pričom výhercom sa mala stať priamo spoločnosť Google a to aj napriek tomu, že iné subjekty v aukcii ponúkla konkurencia aj vyššiu cenu. Koniec koncov to teda znamenalo ešte vyššie výdavky za reklamu na platformách Google zo strany inzerentov.

Nekalé praktiky na online burzách s reklamou

Spoločnosť Google si takýmto spôsobom mala upevňovať svoje dominantné miesto na trhu v oblasti online reklamnej inzercie. Podľa žaloby sa spoločnosť Google neoprávnene získala, pokúsila sa získať respektíve si udržala svoj monopol na trhu s online reklamami a to aj zo strany predávajúceho, ako aj nakupujúceho. Zo strany žalobcov to však nie je všetko. Tí taktiež operujú s informáciou, že spoločnosť Google sa zapojila do nezákonných dohôd o viazaní medzi svojimi reklamnými produktmi, čo nútilo inzerentov využívať iné služby spoločnosti Google pre obchodovanie s reklamou na burze.

Jasné požiadavky žalobcov

Požiadavky žalobcov sú v tomto prípade podobné, ako tomu je v prípade nedávnej žaloby na spoločnosť Facebook. Žalobcovia na čele s texaským generálnym prokurátorom žiadajú nie len náhradu škody, ale aj tzv. „štrukturálnu nápravu“, čo v praxi znamená buď predaj niektorých aktív spoločnosti, poprípade rozbitie spoločnosti na viacero subjektov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close