Pracovné ponuky
ANDROIDSpravodajstvo

Google od budúceho roka dá používateľom Android smartfónov na výber možnosť zmeny prednastaveného vyhľadávača, nebude to však zadarmo

Spoločnosť Google dá od budúceho roka novým majiteľom Android smartfónov možnosť výberu prednastaveného vyhľadávača. Vyhľadávače si však za to budú musieť zaplatiť.

Spoločnosť Google v  druhej polovici minulého roka dostala rekordnú pokutu vo výške 4,3 miliardy € za zneužívanie svojho dominantného postavenia na trhu. Jednou z  hlavných výčitiek bol preddefinovaný vyhľadávač spoločnosti na smartfónoch s operačným systémom Android.

Komisárka Margrethe Vestager, zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže ešte v roku 2018 uviedla:

„Mobilný internet dnes tvorí viac ako polovicu celosvetového internetového prenosu. Zmenilo to životy miliónov Európanov. Náš prípad sa týka typov obmedzení, ktoré spoločnosť Google uložila výrobcom zariadení s Androidom, aby prevádzka na zariadeniach s Androidom smerovala do vyhľadávacieho nástroja Google. Týmto spôsobom spoločnosť Google používala Android ako prostriedok na posilnenie dominantného postavenia svojho vyhľadávacieho nástroja. Tieto praktiky znemožňujú súperom šancu inovovať a súťažiť. Odopierajú tak európskym spotrebiteľom výhody efektívnej hospodárskej súťaže v dôležitej mobilnej oblasti. Podľa protimonopolných pravidiel EÚ je to nezákonné.“

Google na konci dňa z toho  vyjde  aj tak ako víťaz

Spoločnosť Google pravdepodobne zo vzniknutej situácie nakoniec vyťaží najviac. Dôvodom je, že Google ako reakciu na sankcie zavedie možnosť výberu iných vyhľadávačov, nebude to však zadarmo. Teda minimálne z pohľadu internetových vyhľadávačov. Tie totiž, aby sa ocitli v zozname možností výberu, budú musieť za to poriadne zaplatiť a to hneď dvakrát. Prvýkrát v aukcii, len za to, aby boli v zozname možností a druhýkrát, keď si ich používateľ vyberie ako preddefinovaný vyhľadávač. Upozorňuje na to portál Techspot.com.

Google vyhladavac nebude preddefinovanym v android smartfonoch
Zdroj: Techspot.com

Čerešničkou na torte je, že súťažiť sa nebude len v  Európe ako celok, ale súťaž bude prebiehať v každej krajine zvlášť. V prípade, ak by sa súťaže nikto nezúčastnil, tak spoločnosť náhodne vyberie 3 vyhľadávače, ktoré si bude môcť používateľ vybrať.

Ďalšia vlna kritiky

Eric Leandi, generálny riaditeľ spoločnosti Quantom povedal, že jeho spoločnosť sa bude chcieť aukcie určite zúčastniť. Druhým dychom však dodal, že myšlienka spoločnosti  žiadať od firiem peniaze len za predloženie alternatívneho návrhu, je ďalším príkladom zneužitia postavenia.

Gabriel Weinberg, ktorý stojí za internetovým vyhľadávačom DuckDuckGo hovorí, že regulačné úrady musia vymyslieť iný férovejší systém. Napríklad, aby sa vyhľadávače vyberali do ponuky náhodne.

Len pre zaujímavosť, podobnú situáciu riešil desať rokov dozadu aj Microsoft s  internetovým prehliadačom Internet Explorer. Na konci dňa sa však Microsoft dohodol, že používateľom systému Windows umožní zvoliť si počas inštalácie z niekoľkých alternatív.

Google hovorí, že je všetko spravodlivé a objektívne. Spoločnosť v FAQ uvádza, že:

„Aukcia je spravodlivá a objektívna metóda na určenie, ktorí poskytovatelia vyhľadávania sú zahrnutí do výberovej obrazovky. Poskytovateľom vyhľadávania umožňuje rozhodnúť sa, akú hodnotu prikladajú zobrazeniu na výberovej obrazovke a zodpovedajúcim spôsobom predložia ponuky.“

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close