Pracovné ponuky
Spravodajstvo

Google „obracia“ indexáciu stránok hore nohami. Celý web bude indexovať primárne na základe smartfónov

Google oficiálne oznamuje, že od septembra bude stránky indexovať, ako aj zobrazovať výsledky vyhľadávaní, primárne na základe mobilného bota.

Google prostredníctvom svojich stránok oznámil, že kompletne zmení indexáciu stránok. Už je to dlhšia doba, čo spoločnosť oznámila, že začína pracovať na indexovaní stránok podľa mobilu. V súčasnosti je viac ako „polovica internetu“ indexovaná prostredníctvom mobilných stránok.

Ku kompletnému indexovaniu stránok podľa mobilu má prísť od septembra tohto roka. Dôvodom tejto zmeny je, že sa neustále zvyšuje podiel mobilného surfovania na internete. Podľa portálu Statista.com mobilný internet presiahol 50% „objemu internetovania“ už začiatkom roka 2017. Hoci   neskôr bol na krátku dobu zaznamenaný mierny pokles, tak v súčasnosti má opäť rastový trend. Zároveň je možné očakávať, že tento podiel v prospech mobilných zariadení bude v budúcnosti aj naďalej rásť.

podiel navstevnikov internetu mobil vs pocitac
Zdroj: Statista.com

Čo to znamená pre používateľov?

Laicky povedané, Google dlhé roky hodnotil webstránky podľa toho, ako sa zobrazovali na počítači a následne ich umiestňoval vo výsledkoch vyhľadávania. Od 1. júla 2019 spoločnosť začala s postupným prehľadávaním stránok pomocou mobilného bota, v dôsledku čoho došlo k zmenám pozícií. Inými slovami, stránky ktoré boli prispôsobené mobilným zariadeniam, tak tie sa začali vo výsledkoch vyhľadávania zobrazovať vyššie, a tie ktoré neboli, tak postupne klesali vo výsledkoch vyhľadávania.

Spoločnosť na svojich stránkach opisuje tento proces následovne:

„Indexovanie podľa mobilu znamená, že Google používa predovšetkým na indexovanie a klasifikáciu mobilnú verziu obsahu. Historicky index používal pri vyhodnocovaní relevantnosti stránky pre dopyt používateľa predovšetkým verziu obsahu stránky pre počítače. Pretože väčšina používateľov teraz pristupuje k Vyhľadávaniu Google pomocou mobilného zariadenia, robot Googlebot v prvom rade prehľadáva a indexuje stránky so smartfónovým agentom.“

Google z tohto dôvodu webovým prevádzkovateľom odporúča prispôsobiť si webové stránky čo najlepšie aj pre smartfóny, a nie len pre počítače. Spoločnosť zároveň dodáva, že obsah by mal byť rovnaký ako pre počítače, tak aj pre smartfóny vrátane metapopisov a štruktúrovaných dát (metapopisy a štrukturované dáta sú popisy obsahu určené pre vyhľadávače, na základe ktorých lepšie triedia informácie), a aby weboví prevádzkovatelia radšej uprednostnili responzívne stránky pred dvomi oddelenými verziami stránok.

Google zároveň hovorí, že v súčasnosti zobrazuje výsledky vyhľadávania podľa mobilného indexu už pre 70% webových stránok.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close