ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google obmedzí aplikáciám možnosť sledovať ďalšiu citlivú informáciu bez rázneho dôvodu. Uvítate túto zmenu?

Google síce pomaly, ale postupne zvyšuje ochranu údajov a dát dolovaných zo smartfónov v prospech používateľov.

Dlho už neplatí, že peniaze sú tým najhodnotnejším artiklom. Čoraz viac sa do popredia dostávajú dáta, ktoré sú pre mnoho spoločností najcennejším tovarom. Dôvodom je, že na ich základe môžu robiť sofistikovanejšie rozhodnutia a tak generovať väčší profit, ako doposiaľ. Len niekoľko dní dozadu vyplávalo na povrch, že viac ako polovica aplikácií zdieľa naše dáta s tretími stranami, alebo bolo odkryté, že mnoho aplikácií pristupuje k častiam smartfónu, ktoré nepotrebujú na fungovanie. To je pravdepodobne aj jeden z dôvodov, prečo Google začal aktívne pracovať na funkcii anti-tracking, ktorá by mala byť prítomnou príchodom Androidu 12. Dnes však nevieme presne povedať, ako bude presne fungovať. Mala by však vo svojej podstate obmedziť sledovanie aktivity používateľov aplikáciami. 

Android 11 obmedzí aplikáciám čítať zoznam aplikácií 

Vráťme sa však v „čase späť“ a to k Androidu 11. Portál xda-developers odhalil ďalšiu funkciu, ktorá by mala obmedziť sledovanie aktivity používateľov zo strany vývojárov aplikácií. Portál konkrétne upozorňuje na povolenie “QUERY_ALL_PACKAGES”, ktoré slúži na monitorovanie zoznamu nahraných aplikácií v smartfóne. Konkrétne poukazuje na zmenu v dokumentácii pre vývojárov, ktorá naberie platnosť od 5. mája 2021. 

Konkrétne sa zmenilo to, že vývojári budú musieť uviesť pádny dôvod na to, aby mohli túto funkciu využívať. Dôvodom je, že podľa nových podmienok, tieto informácie bude už čoskoro považovať za „osobné a citlivé údaje používateľov“, čo obmedzuje, ktoré aplikácie ich môžu používať a monitorovať. V praxi to znamená, že vývojár bude musieť preukázať, že táto funkcia je nevyhnutnou na jej fungovanie. Znamená to, že napríklad aplikácie ako kalkulačka, navigácia a podobne, nebudú môcť pristupovať k týmto informáciám. Druhým dychom však treba dodať, že nová dokumentácie sa týka aplikácií s API level 30, čo znamená, že ide o aplikácie  prispôsobené pre Android 11.

Samozrejme neznamená to, že táto funkcia sa kompletne vytratí z Androidu, to nie je ani cieľom. Stále bude exitovať veľká skupina softwaru, ktorý potrebujete vedieť, aké aplikácie máte nahrané v smartfóne. Ide napríklad o rôzne antivírusové aplikácie, správcov aplikácií a podobne. Aplikácie, ktoré nemajú oprávnený dôvod použitia povolenia, môžu byť však odstránené z Obchodu Google Play. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close