Spravodajstvo

Google nám pri prvom spustení Androidu ponúkne na výber z väčšieho množstva vyhľadávačov, z ktorých si budeme môcť vybrať

Čakajú nás zmeny v súvislosti s výberom predvoleného vyhľadávača v telefónoch s operačným systémom Android.

Európska komisia dlhodobo sleduje kroky spoločnosti Google a ďalších technologických gigantov naprieč Európou. V minulosti, konkrétne v roku 2018, Google dostal príkaz na zapletenie astronomickej pokuty vo výške 4-miliárd €. Dôvodom bolo zneužívanie svojho dominantného postavenia na poli s vyhľadávačmi pri konfigurácii systému Android. V dôsledku toho Google zaviedol možnosť výberu medzi viacerými vyhľadávačmi pri prvom spustení smartfónu.

„Kto viac zaplatí, tak sa dostane do výberu“

Spoločnosť Google v dôsledku toho zaviedla novinku v podobe, že pri konfigurácii nového Androidu pri výbere vyhľadávača, používatelia dostali na výber z ďalších 3-alternatív. Malo to však háčik, na to, aby sa konkurencia stala alternatívou, tak musela vyhrať aukciu. Na Slovensku v tom čase zvíťazili vyhľadávače DuckDuckGo, Info.com a Seznam. Táto aukcia sa mala pritom každoročne opakovať. V dôsledku toho majú používatelia od marca 2020 pri konfigurácii nového Android smartfónu na výber zo 4 vyhľadávacích nástrojov vrátane vyhľadávača Google.

Predvolene menu vyhladavania
Zdroj: Google, úprava: Vosveteit.sk

Samozrejme, išlo o posun vpred, ale nie každý bol s takouto situáciou spokojný. Najviac sa ozýval alternatívny vyhľadávač DuckDuckGo,  ktorý okrem poplatkov kritizoval aj usporiadanie a vzhľad vyhľadávačov vrátane popisu, ktorý nepriamo nabádal na zvolenie vyhľadávača Google.

Opäť sa menia pravidlá

Najnovšie portál techcrunch upozorňuje na to, že opäť dôjde k zmene pravidiel, akým spôsobom budú vyberané alternatívne vyhľadávače. Google doteraz používal veľmi kontroverzný a uzavretý systém ponúk, ktorý zo svojej podstaty vylúčil z účasti menšie subjekty. Predmetný obchodný model sa pri obnovení trhovej rovnováhy rýchlo ukázal ako neúčinný a bolo len otázkou času, kedy bude pod kontrolou orgánov spravodlivej hospodárskej súťaže.

Portálu TechCrunch sa podarilo zistiť plánované zmeny v súvislosti s predvoleným vyhľadávačom v telefónoch s Androidom,  ktoré nadobudnú účinnosť už od septembra tohto roka. Hlavnou novinkou bude, že všetci relevantní hráči sa budú môcť zúčastniť súťaže bezplatne.

„Budeme tiež zvyšovať počet poskytovateľov vyhľadávania zobrazených na obrazovke. Tieto zmeny vstúpia do platnosti od septembra tohto roku na zariadeniach s Androidom,“ uviedol hovorca Európskej komisie.

Jediným limitom bude, koľko vyhľadávačov bude pre používateľov pri výbere predvoleného vyhľadávača k dispozícii. Na obrazovke predvoleného výberu vyhľadávacieho nástroja sa v náhodnom poradí bude zobrazovať  12 rôznych poskytovateľov s najvyšším podielom na trhoch v jednotlivých členských štátov, píše portál.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close