APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google nám dáva dôvod na to, aby sme presedlali na konkurenčné internetové prehliadače

Google priznali chybu, ktorá spôsobuje roky problémy s bezpečnosťou

I keď je prehliadač Google Chrome celosvetovo najpoužívanejším internetovým prehliadačom, určite sa nedá označiť za najbezpečnejší prehliadač na trhu, práve naopak. Prehliadanie vie byť omnoho bezpečnejšie a to najmä z dôvodu, že prehliadač Google Chrome je založený na starých programovacích jazykoch, ktoré prinášajú obrovské bezpečnostné riziko, s ktorým sa v minulosti nepočítalo. Aká je však podstata najväčšieho nedostatku prehliadača Google Chrome a aké sú vôbec alternatívy? Na to sa dnes spoločne pozrieme.

google chrome bezpecnostne problemy 2
Zdro: Chromium

Vývojári spoločnosti Google si veľký nedostatok prehliadača Google Chrome priznali len pomerne nedávno v špeciálnom blogovom príspevku, na ktorý neskôr upozornil zahraničný portál ZDNet. Vývojári prehliadača v správe uvádzajú, že „nezabezpečený“ kód v prehliadači Google Chrome je zodpovedný až za 70% závažných a kritických zraniteľností, ktoré boli spozorované od roku 2015.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Staré programovacie jazyky majú svoje nedostatky

Odhalenie príčiny bezpečnostných chýb v prehliadači Google Chrome však nebolo také ťažké a vývojári si sú už roky vedomí tohto nedostatku prehliadača Chrome, respektíve celého jadra Chromium. Väčšina problémov pramení v problémoch so zabezpečením pamäte, ktorá je najčastejšie zacieľovaná hackermi. Presnejšie, podstata problému pramení už v samotných programovacích jazykoch C a C++, respektíve v pointeroch týchto programovacích jazykov.

Programovacie jazyky C a C++ sú jednoducho zastarané, keďže majú 48 a 35 rokov a ich postupom času si našli hackeri mnoho spôsobov, ako využiť niektoré nedostatky týchto programovacích jazykov.

Ako informuje portál ZDNet, „tieto jazyky neprichádzajú s obmedzeniami ani upozorneniami, aby zabránili vývojárom spraviť základné chyby v manažmente pamäte. Tieto ranné chyby v kóde následne spôsobujú veľké bezpečnostné problémy spojené s manažmentom pamäte v aplikáciách. „

Ako chce ďalej postupovať Google?

Vývojári prehliadača Google Chrome majú hneď niekoľko alternatív, ako sa vyššie spomenutých problémov zbaviť nadobro, respektíve aspoň ich čo v najväčšej možnej miere eliminovať. Ekonomicky najvýhodnejším riešením je vytvorenie špeciálnych C++ knižníc, ktoré by aspoň čiastočne problémy eliminovali. Najmenej výhodným, no najviac bezpečným riešením by bola implementácia bezpečnejších programovacích jazykov ako Java a Kotlin, JavaScript, Rust, či Swift. Použitie takýchto jazykov by však bolo nie len enormne nákladné, ale zároveň by mohlo zbytočne nadmierne vyťažovať slabšie zariadenia, najmä smartfóny.

google chrome bezpecnostne problemy
Zdroj: Chromium

Aké sú možné alternatívy?

Najprv určite spomenieme, že vyššie spomenuté problémy vo väčšinovej miere nikdy nespôsobujú problémy bežným používateľom, keďže sú odhalené už v testovacích okruhoch. Určite sú však medzi nami aj takí ľudia, ktorých takéto správy znepokojujú a radšej by zvolili iný internetový prehliadač. Keďže spomenuté problémy trápia celé jadro Chromium, prehliadače Microsoft Edge, Opera a Brave nie sú alternatívou. Z masovo používaných prehliadačov tak prichádza do úvahy iba jeden – prehliadač Firefox od Mozzily, ktorý je postavený na novšom programovacom jazyku Rust, ktorý je v oblasti zabezpečenia pamäte a jej manažmentu na vrchole pomyselného „rebríčka“.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close