ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google Mapy pre Android a iOS konečne prichádzajú s navigovaním v rozšírenej realite. Novinku sme vyskúšali za Vás

Navigovanie v rozšírenej realite bolo doteraz dostupné iba pre smartfóny Pixel a vybraných miestnych sprievodcov

Aplikácia Mapy Google konečne po dlhých mesiacoch prichádza s podporou pešej navigácie v rozšírenej realite. Funkcia bola predstavená pred niekoľkými mesiacmi, no doposiaľ bola dostupná len na smartfónoch Pixel, respektíve ju mohli využívať aj vybraní miestni sprievodcovia s podporovaným smartfónom. Nová funkcia sa má ale údajne už čoskoro dostať na všetky podporované smartfóny s operačným systémom Android a iOS, informoval o tom zahraničný technologický portál Techradar.com.

Vyskúšali sme za vás

Keďže máme to šťastie a v redakcii aktívne používame smartfón Google Pixel 2, novú funkciu sme za vás vyskúšali už prednedávnom. Pešie navigovanie pomocou rozšírenej reality sme po prvýkrát vyskúšali v Brne, kde fungovala bez akýchkoľvek problémov, presne tak, ako to Google ukazoval počas predstavovania tejto funkcie. Keďže pre zobrazovanie navigačných prvkov v rozšírenej realite musíte mať smartfón neustále namierený pred seba, budete medzi okoloidúcimi vyzerať trošku čudne, no po chvíli si na to zvyknete. Navigácia si bezproblémovo poradí aj s náročnejšími prvkami, napríklad ako s celkom nečakane umiestnenými stĺpmi, neforemnými budovami, zložitými križovatkami, či pretŕčajúcimi stromami.

Otázka bezpečnosti je vyriešená famózne

Keďže neustále pozeráte pred seba, no cez obrazovku smartfónu, mohli by ste sa dostať do problémov, napríklad pri prechádzaní cez cestu. Google ale túto bezpečnostnú prekážku vyriešil bravúrne. Už ako prichádzate ku prechodu pre chodcov, Google vás včas upozorní na prechod a zároveň aj na to, aby ste sa poriadne rozhliadli. Samotná virtuálna realita sa zväčša na križovatkách vypne, aby ste zbytočne nepozerali do telefónu aj počas prechodu cez vozovku, pričom sa automaticky zapne v momente, keď ste opäť na chodníku. Samozrejme, Google myslí aj na ostatných ľudí na chodníku a preto pomerne často upozorňuje na to, aby ste sa neustále rozhliadali po okolí a dávali pozor aj na iných chodcov, či cyklistov.

Ako na to?

Ak si chcete novú funkciu vyskúšať na vlastnej koži, stačí vyhľadať váš cieľ a zvoliť možnosť Trasa v ľavom spodnom rohu aplikácie. Po otvorení možných trás zvoľte možnosť pešieho presunu. Následne stačí kliknúť priamo na tlačidlo Začať RR, alebo začať Navigáciu a následne stlačiť tlačidlo v ľavom spodnom rohu samotnej mapy – ukazovateľ polohy v prerušovanom štvorčeku, nachádzajúci sa nad tlačidlom pre vypnutie navigácie. Mapy následne potrebujú vykonať kalibráciu prostredia, takže je potrebné, aby ste zosnímali vaše okolie. Kalibrácia v našom prípade trvá zhruba 2-3 sekundy, no potrebný čas na kalibráciu, ako aj odozva a rýchlosť samotnej virtuálnej reality, sa bude zrejme odvíjať od hardvérovej výbavy každého smartfónu.

Je funkcia dostupná aj na mojom smartfóne?

Funkcia pešej navigácie vo virtuálnej realite v Mapách Google by mala byť už tento týždeň dostupná na všetkých podporovaných zariadeniach s Androidom a iOS. Presnejšie, pri zariadeniach s Androidom je potrebné, aby váš smartfón podporoval rozšírenú realitu ARCore od spoločnosti Google, pričom na zariadeniach s iOS je táto vymoženosť nazvaná ako ARKit. Celý zoznam podporovaných smartfónov s Androidom, ako aj s iOS, nájdete TU.

Mapy Google
Mapy Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close