Google Mapy ponúknu funkciu, ktorá má ambíciu eliminovať viac ako 100-miliónov ťažko brzdiacich udalostí na cestách

Google pracuje na technológii pre aplikáciu Mapy, ktorá by mohla znížiť nehodovosť na cestách.

Google Mapy_soferovanie
unsplash.com (Isaac Mehegan)

Google v uplynulých mesiacov predstavil viacero noviniek pre aplikáciu Mapy. Napríklad spoločnosť začala postupne zavádzať funkciu, ktorej cieľom je vás navigovať najviac ekologickou cestou. V praxi to znamená, že do výpočtu cesty, Mapy berú nové premenné, akým je napríklad sklon cesty, či semafory, stopky a podobne. Cieľom spoločnosti v tomto prípade je znížiť ekologickú stopu automobilov na prírodu a vedľajším efektom je, že šoféri ušetria na pohonných hmotách.  Nejde však o jedinú novinku, na ktorej spoločnosť aktívne pracuje. Portál PhoneAndroid upozorňuje na ďalšiu zaujímavú funkciu.

Mapy vás budú navigovať mimo často nehodových ciest

Portál konkrétne upozorňuje na ďalšiu zaujímavú funkciu, ktorá by mala zavítať do aplikácie Mapy. Podľa odhadov, pomocou novej funkcie, ktorej cieľom je presmerovať šoférov mimo často nehodových úsekov ciest, by sme mohli eliminovať ročne približne 100-miliónov ťažko brzdiacich udalostí, ktoré častokrát v tom lepšom prípade končia „len“ ťukancami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google novú funkciu popisuje slovami:

„Napríklad, ak dôjde k náhlemu nárastu prudko brzdiacich udalostí na trase počas určitej dennej doby, keď ľudia pravdepodobne budú jazdiť smerom k slnečnému žiareniu, náš systém by mohol tieto udalosti zistiť a ponúknuť alternatívne trasy.“ hovorí Google.

Inými slovami, nová funkcia Máp nasmeruje vodičov ďalej od trás, ktoré sú náchylné k nehodám. Spoločnosť okrem iného podľa publikovaných správ chce na vyhodnotenie vhodnej trasy brať do úvahy aj údaje z akcelerometrov, či gyroskopov zo smartfónov, ktoré dokážu rozpoznať oblasti na cestách, kde je náhle brzdenie automobilov častejšie, ako v prípade iných alternatívnych trás. Samozrejme, táto technológia je zatiaľ len v plienkach a potrvá ešte nejakú dobu, kým bude schopnou fungovať na 100%. Ale aj napriek tomu, ide o zaujímavú funkciu, ktorá má ambíciu znižovať nehodovosť na cestách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre