APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google Mapy dostanú nové funkcie. Sľubujú aj to, že vám ušetria peniaze za benzín!

Google Mapy dostanú do vienka nové funkcie. Budú schopné navigovať v priestore, zobrazovať počasie, či kvalitu ovzdušia a zobraziť najekologickejšiu trasu.

Google Mapy vo všeobecnosti patria medzi populárne služby v oblasti navigácie, či mapových podkladov. Dôvodom je, že ponúkajú veľa funkcionalít, ktoré by sme u konkurencií hľadali márne. Najnovšie spoločnosť prostredníctvom svojho blogu oznamuje niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré by mali do aplikácie už čoskoro zavítať.

Mapy Google
Mapy Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Navigácia v budovách so živým náhľadom

Nákupné centrá, letiská, autobusové, či vlakové stanice a ďalšie veľké objekty môžu byť pre cestujúcich a návštevníkov mätúcimi. A to hlavne v prípadoch, ak sa v týchto priestoroch nachádzajú prvýkrát. To by sa však pomocou Google Máp mohlo stať minulosťou. Dôvodom je, že Google Mapy dostanú funkciu „Indoor Live View“, teda Vnútorný živý náhľad. Malo by ísť o navigáciu využívajúcu umelú inteligenciu, ktorá skenuje miliardy fotografií zo služby Street View, aby čo najpresnejšie identifikovala používala a pomohla mu zorientovať sa v priestore. Ako by táto navigácia mala vyzerať v praxi, sa môžete pozrieť v náhľade nižšie.

„Všetci poznáme túto nepríjemnú situáciu, keď ideme opačným smerom, ako by sme mali byť – Live View využíva výzvy AR, aby sa takýmto situáciám vyhlo. Živý náhľad je poháňaný technológiou s názvom Globálna lokalizácia, ktorá pomocou umelej inteligencie skenuje desiatky miliárd fotografií z funkcie Street View a zisťuje tak vašu polohu.“ píše Google v publikovanom blogu.

Kontrola počasia a kvality ovzdušia

Mnohí z nás pri plánovaní cesty zabúdajú na jednu dôležitú vec, je ňou počasie. To by sa však mohlo pomocou Google Máp stať minulosťou. Dôvodom je, že v rámci rozhrania aplikácie pribudne aj možnosť kontroly aktuálneho počasia po naplánovaní cesty. Okrem iného pribudne aj možnosť kontroly kvality ovzdušia. Google na tento účel použije údaje od partnerov: The Weather Company, AirNowe.gov a Central Pollution Board. Čo sa týka funkcie počasia, tak tá bude dostupná pre celý svet. Kvalita ovzdušia bude postupne uvoľňovaná región po regióne.

Google Mapy_kvalita pocasia a ovzdusia
Zdroj: Google

Trasy so sústredením na optimalizáciu paliva

Ďalšia zaujímavá funkcia, ktorá by mohla mať dokonca dopad na peňaženky používateľov, je funkcia optimalizácie trasy vzhľadom na spotrebu paliva. Google Mapy sľubujú, že pri tejto funkcii budú brať do kalkulácie trasy viacero nových premenných. Napríklad sklon cesty, frekvenciu dopravných zápch a podobne. Aplikácia by mala vo finále vybrať tú najekologickejšiu trasu, počas ktorej spotrebujete čo najmenej paliva. 

Google Mapy_najekologickejsia cesta
Zdroj: Google

Okrem iného spoločnosť pracuje aj na zavedení funkcie, ktorá by vodičovi do budúcnosti ponúkla informáciu napríklad o tom, že sa ocitol v lokalite, kde sú zakázané rôzne typy vozidiel, napríklad naftové automobily. Inými slovami, ak dané vozidlo nespĺňa normy platné v danom mieste, tak vodič bude o tom informovaný, aby si zvolil inú trasu navigovania. Čo sa týka dostupnosti týchto funkcií, tak tie by mali byť najprv uvoľnené naprieč USA a následne budú distribuované aj do ďalších krajín. Môžeme tak očakávať, že dostupné budú najskôr v priebehu najbližších niekoľkých týždňov, až mesiacov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close