AppleBezpečnosťSpravodajstvo

Google konečne pridal pre Gmail v App Store informácie ohľadne dát, ku ktorým pristupuje. Čo na to hovoríte?

V App Store boli vyplnené požadované informácie pre aplikáciu Gmail v súvislosti s tým, ku akým dátam pristupuje.

Apple v nie tak dávnej minulosti rozvíril širokú diskusiu o tom, aké dáta odovzdávame technologickým gigantom. Bezpochyby olej do ohňa priliala aj spoločnosť Facebook, ktorá začala kričať potom, ako Apple zaviedol nové pravidlá v obchode App Store. Tie totiž dávajú povinnosť vývojárom aplikácií, aby transparente informovali svojich používateľom o tom, ku akým dátam pristupujú a za akým účelom ich spracovávajú.

Hoci tieto informácie boli doposiaľ rovnako dostupnými, ale dobre „schovanými“ v podmienkach používania, tak mnoho používateľov po zavedení tohto opatrenia, začalo uvažovať o tom, či cena, ktorú platíme za „aplikácie zadarmo“, nie je privysokou. Používateľ v súvislosti s touto novinkou zavedenou spoločnosti Apple, má možnosť  odmietnutia povolenia na sledovanie aktivity. 

Ziadost o sledovanie aktivity_iOS 14.3
Zdroj: Apple

Najnovšie portál TheVerge upozorňuje na to, že Google konečne vyplnil tieto požiadavky požadované zo strany obchodu App Store pre e-mailové klienta, aplikáciu Gmail.

Ku akým dátam pristupuje Gmail na iOS platforme? Tu je ich zoznam!

Pýtate sa, ako vyzerá zoznam dát, ku ktorým pristupuje Gmail na iOS (a pravdepodobne aj na Android) platforme? Nuž, nejde o krátky list informácií, ktoré využíva, ale o vcelku rozsiahly zoznam.

„Aplikácia zjavne zdieľa vaše hrubé umiestnenie a ID používateľa s inzerentmi, ako aj informácie o vašej interakcii s reklamami. Podľa štítku na ochranu osobných údajov však nezhromažďuje vaše meno, fyzickú adresu ani telefónne číslo (aj keď ako e-mailový klient Gmail zjavne zhromažďuje vašu e-mailovú adresu). Údaje o polohe sa tiež používajú na analýzu a sú tu aj niektoré funkcie aplikácie, ktoré si to vyžiadajú. Ak chcete vidieť celý štítok, nižšie sa nachádza video, ktoré listuje.“ Píše The Verge.

Nižšie si môžete pozrieť kompletný zoznam prostredníctvom krátkeho videa zo statusu na sociálnej sieti Twitter, ktorý bol publikovaný používateľom Mitchell.

Ako hodnotíte situáciu okolo zberu údajov v súvislosti s mobilnými aplikáciami, či webstránkami a podobne? Je podľa vás adekvátne takéto správanie, alebo nie? Mimochodom, nezabúdajte na to, že výmenou za odovzdávanie týchto dát používatelia dostávajú na oplátku služby „zadarmo“, napríklad obsah, ktorý môžete čítať, písať si s priateľmi a podobne.  Mimochodom, ak by ste si chceli pozrieť podrobne na vlastné oči, aké dáta aplikácia využíva, tak vám dávame do pozornosti obchod App Store, na ktorý sa prekliknete pomocou odkazu nižšie.

‎Gmail – E-Mail von Google
‎Gmail – E-Mail von Google
Developer: Google LLC
Price: Free+

Len pre zaujímavosť, rovnako aj Google v súvislosti s Androidom 12 pracuje na prinesení podobnej funkcie pre Android zariadenia. Môžeme však očakávať, že nebude identickou a tak agresívnou vzhľadom na to, že biznis spoločnosti je z veľkej časti založený na prispôsobovaní vhodnej reklamy a obsahu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close