APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google Chrome vs Microsoft Edge: Pravdepodobne používate ten nesprávny prehliadač

Prehliadač Microsoft Edge by si zaslúžil určite väčšiu pozornosť

Niekoľko mesiacov dozadu internetový prehliadač Microsoft Edge bol síce rýchlym, ale nebol konkurencieschopný súčasnému lídrovi, prehliadaču Chrome. To sa predstavením novej verzie prehliadača začiatkom tohto roka zmenila. Dôvodom je, že Microsoft presedlal na jadro Chromium, na ktorom beží aj Google Chrome. Okrem iného nedávno spoločnosť ohlásila, že Edge bude distribuovaný používateľom prostredníctvom Windows 10 May aktualizácie (doteraz bol dostupný len prostredníctvom oficiálnej stránky spoločnosti), čo môže na konci dňa z dlhodobé hľadiska zmeniť trhové sily jednotlivých prehliadačov. Dokáže však nový internetový prehliadač konkurovať doterajšiemu lídrovi? Na túto otázku sa Vám pokúsime odpovedať.

Výkon prehliadača

Výkon prehliadača môžete otestovať prostredníctvom viacerých online služieb. Jednou z najpopulárnejších je speed-battle.com, ktorá monitoruje rýchlosť vykresľovania obsahu. Ako môžete vidieť nižšie, tak výsledky sú veľmi podobnými. Vo všeobecnosti raz vyhral Edge a raz Chrome. Spôsobené to  je tým, že bežia na rovnakom jadre, a teda používajú rovnakú technológiu na vykresľovanie obsahu. Inými slovami, prehliadače sú v podstate rovnako rýchlymi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spotreba pamäte RAM

Určite mnohí z Vás už v minulosti počuli, že internetový prehliadač Google Chrome je žrútom RAM pamäte. Ako je to však v praxi? Pre tento účel sme sa rozhodli spraviť jednoduchý test. Zapli sme režim inkognito a spustili sme rovnaké relácie – Vosveteit.sk, Pixlr.com a online Excel. Výsledok bol ~490mb (Google Chrome) vs ~450mb (Microsoft Edge) . Podobný percentuálny rozdiel sme zaznamenali aj v prípade vyťaženia CPU, kde menej výkonu potreboval prehliadač Edge.

Microsoft Edge VS Google Chrome_spotreba RAM
Zdroj: Vosveteit.sk

Rozšírenia: Ktorý prehliadač je lepším?

Najväčším posunom v prípade prehliadača Edge zo staršej verzie k novšej je v podobe jadra Chromium. V praxi to z pohľadu rozšírení znamená, že môžete inštalovať rozšírenia určené pre prehliadač Chrome aj do prehliadača Edge. Inými slovami, oba prehliadače sú na tom rovnako.

Microsoft Edge vs Google Chrome_rozsirenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Nastavenia súkromia

Tu musíme povedať, že Microsoft vsadil na prepracované nastavenia súkromia, s ktorými zvládne pracovať aj technologicky menej zručný používateľ. V rámci nastavení súkromia používateľ má na výber z troch možností – základné nastavenia, vyrovnané a striktné. Všetky nastavenia sa od seba líšia úrovňou zdieľania dát s tretími stranami. Zatiaľ čo základné nastavenia umožňujú v podstate zdieľať dáta bežným spôsobom, tak v prípade vyrovnaného zdieľania sú viaceré sledovače obmedzené a v prípade striktného nastavenia dochádza takmer ku kompletnému pozastaveniu sledovania. Tu však treba dodať, že v prípade kompletného pozastavenia dochádza k výrazne menšej personalizácii obsahu.

Microsoft Edge_sledovanie sukromia
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň však treba dodať, že v posledných mesiacoch sa v tejto oblasti posunul dopredu aj Google, ktorý rovnako prekopal nastavenia a pridal niekoľko ďalších funkcionalít. Napríklad rýchlu kontrolu bezpečnosti, pridal tiež možnosti prepínania úrovne bezpečnosti a podobne. Nastavenia sú však vo všeobecnosti „viac schovanými“ a menej zručný používateľ môže mať problém dostať sa k ním.

Nastavenia sukromia Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Medziplatformová podpora

V súčasnosti Google Chrome nájdeme v podstate na každej väčšej platforme, od Windows 7 a vyššie, cez macOS, Chrome OS, Android až po Linux. Veľmi podobne je na tom aj Microsoft Edge, ktorý z väčších platforiem aktuálne chýba na Linuxe. To by sa však malo v priebehu tohto roka údajne zmeniť.  Zároveň však treba dodať, že Google   promptnejšie reaguje na rôzne bezpečnostné záplaty vrátane prinášanie nových funkcionalít.

Záver

Oba prehliadače sú postavené na rovnakom jadre. V praxi to znamená, že rýchlosť načítania stránok je približne rovnaká. Rozdiely nájdete však v spotrebe RAM pamäte a CPU, kde je aktuálne o niečo lepším prehliadačom Edge. Rovnako aj nastavenia súkromia má  jednoduchšie prehliadač od Microsoftu. Na druhej strane treba povedať, že softwarová podpora je lepšou od spoločnosti Google. Tento súboj preto nemá tak jasného víťaza ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Mierne sa však prikláňame k prehliadaču Microsoft Edge a to z dôvodu, že v prípade slabších zariadení potrebuje menej výkonu. Ktorý prehliadač si vyberiete Vy? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close