BezpečnosťSpravodajstvo

Google by mohol byť potenciálne donútený k tomu, aby predal prehliadač Chrome

Objavili sa špekulácie, ktoré hovoria, že americké úrady a štátni zástupcovia preverujú možnosti, či sú potenciálne schopní donútiť Google k tomu, aby predali Chrome

Dominancia technologických spoločností ako Facebook, Google, Microsoft a ďalších, je zjavnou. V ich hlavnom odbore podnikania by sme len ťažko hľadali konkurenta, ktorý by im bol plnohodnotným protihráčom. Portál politico.com prišiel so zaujímavými správami spojenými s internetovým prehliadačom Chrome, za ktorého vývojom stojí spoločnosť Google.

Dôjde k zredukovanie dominancie spoločnosti Google?

Podľa publikovaných správ je spoločnosť Google vyšetrovanou z dôvodu možného porušenia protimonopolných zákonov. Na tom by nebolo nič divného, ide predsa o giganta, ktorý priznajme si, musí vo zvýšenej miere odolávať obdobným útokom a obvineniam. Čo je však zaujímavé je, že Ministerstvo spravodlivosti a štátni zástupcovia majú údajne preverovať zákonnosť toho, či môžu potenciálne donútiť spoločnosť k tomu, aby predala ich dominantný prehliadač Chrome, ktorý aktuálne využíva približne 65 až 70% svetovej populácie.

Dôvodom týchto diskusií je to, že Chrome zohráva kľúčovú úlohu v oblasti digitálneho reklamného podnikania. Prostredníctvom neho sú totiž zbierané veľké množstvá dát, ktoré sa postupne stávajú „lukratívnymi“ len pre Google. Situácia je pritom o to vypuklejšou, že spoločnosť Google oznámila v úvode tohto roka, že postupne bude blokovať Cookie súbory tretích strán.

„Obchodný model spoločnosti Google založený na reklamách môže podnietiť otázky, či štandardy, ktoré sa spoločnosť Google rozhodla zaviesť, sú určené predovšetkým na to, aby slúžili záujmom spoločnosti Google,“ uvádza sa v správe Parlamentu. „Ďalší hráči na trhu sa obávajú, že zatiaľ čo Google postupne vyraďuje súbory cookie tretích strán, ktoré potrebujú iné spoločnosti zaoberajúce sa digitálnou reklamou, Google sa môže stále spoliehať na údaje zhromaždené v celom svojom ekosystéme.“

V súčasnosti majú vyšetrovatelia pripravovať podklady pre začatie protimonopolného súdu, kde má byť predmetom možné zneužívanie prehliadača Chrome na potláčanie konkurencie. K podaniu žaloby by údajne mohlo dôjsť už v priebehu budúceho týždňa. Zároveň však treba dodať, že momentálne nejde o potvrdené informácie, a preto ich treba brať s rezervou. V každom prípade, celú situáciu, ktorá sa vyvŕbi okolo prehliadača Chrome v súvislosti s touto témou, budeme aj naďalej sledovať.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close