Google bude označovať vybrané obrázky novou kolónkou „Kontrola faktov“. Chce zabrániť šíreniu dezinformácií

Obrázky a fotografie častokrát dotvárajú celý obraz príbehu, a preto je dôležitá ich dôveryhodnosť

Google_kontrola faktov
Zdroj: Youtube (Mashable Deals)

Pri manipulatívnych správach významnú úlohu zohrávajú aj obrázky, či fotografie, ktoré častokrát dokresľujú celý príbeh. Inými slovami, vizuálne média sú tak isto dôležitou súčasťou toho, ako vnímame správy a svet naokolo nás. Týka sa to obzvlášť politiky, alebo rôznych „návodov na lepšie zdravie“, kde zavádzanie môže mať významný dopad na životy.

Manipulatívne obrázky a ich kontrola

Google prostredníctvom svojho blogu oznamuje, že zavádza novú službu na globálnej úrovni, ktorá bude vo výsledkoch vyhľadávania označovať multimediálne súbory novou kolónkou „Fact Check“, teda kontrola faktov. Spoločnosť Google v spojitosti s touto funkciou konkrétne píše:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Odteraz sa pri vyhľadávaní v službe Obrázky Google pod výsledkami miniatúrnych obrázkov môže zobraziť menovka „Kontrola faktov“. Po tom ako otvoríte  jeden z týchto výsledkov, aby ste ho zobrazili vo väčšom formáte, tak sa zobrazí aj súhrn kontroly faktov, ktorý sa zobrazí na príslušnej webovej stránke. Tieto štítky sa môžu objaviť ako pri článkoch, tak aj pri obrázkoch obsiahnutých v príbehu.“

Ako príklad manipulatívneho obrázku spoločnosť uvádza fotku žraloka, ktorého autor hovorí, že sa „plavil“ počas záplav v uliciach mesta Houston, ktorá  bola vytvorená prostredníctvom špecializovaného programu na úpravu fotografií (na prvej fotografii môžete vidieť plávajúce žraloka v uliciach mesta a na druhej môžete vidieť pôvodnú fotografiu žraloka).

Manipulativne obrazky_google ich bude oznacovat
Zdroj: Google

Google ďalej píše, že zobrazovanie tohto štítku bude závisieť od viacerých atribútov. Štítky na kontrolu faktov sa budú objavovať vo výsledkoch pochádzajúcich z nezávislých autoritatívnych zdrojov na webe, ktoré spĺňajú naše kritériá. Google sa za týmto účelom spolieha na RequestReview, otvorenú metódu, ktorú používajú vydavatelia na označenie obsahu kontroly faktov vo vyhľadávacích nástrojoch. Okrem iného Google má v pláne označovať manipulatívny obsah aj v službe Google Správy, ktorá je populárnou vo viacerých regiónoch sveta.

Google v závere dodáva, že pridanie označenia tohto štítku nebude mať vplyv na výsledky vyhľadávania.

„Rovnako ako v prípade vyhľadávania, pridanie tohto označenia do výsledkov služby Obrázky Google nemá vplyv na hodnotenie…“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre