SpravodajstvoVeda a výskum

Globálne otepľovanie je hrozbou, ktorú musíme riešiť: Toto bude nasledovať, ak sa nám to nepodarí

Na medzinárodnej konferencii COP26 sa hovorí o tom, že planéte už dochádza čas.

Globálne otepľovanie je vážnou hrozbou pre celú našu planétu. Ak svetové vlády neprinesú rázne kroky, ako sa vysporiadať s emisiami, ktoré produkujeme, Zem bude čeliť výrazným klimatickým zmenám, píše portál NPR.

Momentálne prebieha medzinárodná konferencia COP26, ktorá sa koná v škótskom meste Glasgow. Na nej viacerí odborníci varujú, že sa blížime ku kritickej hranici, otepleniu o 1.5 °C. Svetoví lídri sa pri uzatváraní Parížskej dohody zhodli na tom, že do roku 2100 by sme mali obmedziť oteplenie našej planéty práve na túto hodnotu. Ak sa nám to podarí, Zem by sa mala vyhnúť najhorším dopadom globálneho otepľovania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa štatistík však túto hranicu nedokážeme dodržať. Momentálne sa predpokladá, že do konca storočia sa naša planéta oteplí o približne 2 °C, možno viac. Ak presiahneme hranicu 1.5 °C, čaká na nás množstvo nepríjemných zmien.

Vymretie korálového útesu

Kúsok od Austrálie sa nachádza Veľká korálová bariéra, ktorá sa považuje za najväčšiu sústavu korálových útesov na svete. Je tak veľká, že ju dokonca možno vidieť aj z vesmíru. Kedysi sa predpokladalo, že ide o región, ktorý je príliš veľký na to, aby vymrel, no opak je pravdou.

Oceány sa pomaly, ale isto otepľujú a ak to takto bude pokračovať naďalej, Veľká korálová bariéra by mohla kompletne vymrieť. Pokles života v tejto oblasti sa dá pozorovať aj dnes.

„Ak sa budeme nečinne prizerať, škody môžu byť tak veľké, že sa z nich korále nedokážu zotaviť,“ varuje morský biológ Ove Hoegh-Guldberg.

Zasiahnu nás obrovské búrky a výkyvy počasia

Teplejšia atmosféra je vlhkejšia atmosféra, varujú vedci. Tí tvrdia, že teplejší vzduch dokáže udržať viac vody a vďaka tomu môžu vznikať silnejšie dažde, či väčšie búrky. Ak nezastavíme, alebo aspoň nezmiernime, globálne otepľovanie, začnú sa objavovať typy búrok, ktoré boli dodnes veľkou vzácnosťou. Dobrým príkladom môže byť nedávna búrka v Českej republike, ktorá narobila nemalé materiálne škody.

Odborníci varujú, že naša infraštruktúra, predovšetkým budovy, cesty, kanále, či odkvapy, nie sú stavané na zmenu počasia, ktorá s globálnym otepľovaním prichádza.

Topenie ľadu a zvýšenie hladiny morí

Čím teplejšia je naša planéta, tým rýchlejšie dochádza k roztápaniu ľadovcov v polárnych oblastiach. Roztápaním ľadovcov sa zároveň zvyšuje hladina morí a oceánov. To znamená, že v budúcnosti budú ohrozené prevažne pobrežné mestá.  

Globálne otepľovanie a jeho dôsledky
Pevnosť Lalbagh v Bangladéši. Zdroj: Climate Center Google

Topenie ľadovcov však bude pokračovať, aj ak sa nám podarí obmedziť otepľovanie na dohodnutých 1.5 °C. Za posledných šestnásť rokov stratila Antarktída a Grónsko dosť ľadu na to, aby zaplnili jazero Michigan, tvrdí americká NASA.

Čím teplejšia naša planéta bude, tým rýchlejšie sa bude ľad topiť. Hoci túto hrozbu nedokážeme ovplyvniť, obmedzenie oteplenia na 1.5 °C by obmedzilo zvyšovanie morských hladín približne o polovicu. Ak vás zaujíma, ako by vyzeral svet, ak by sa s globálnym otepľovaním nerobilo nič, pozrite sa na tento článok, ktorý ukazuje svetové pamiatky pod vodou. Rovnako treba dodať, ze so zvyšujúcou teplotou, by sa viaceré oblasti stali neúrodnými a ťažko obývateľnými, čo by viedlo k migrácii ľudí do iných regiónov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close