SpravodajstvoVeda a výskum

Geológovia hovoria, že sa nám pred našimi očami „rodí“ nový oceán

Afrika v budúcnosti bude vyzerať inak, ako ju poznáme dnes

Zatiaľ čo pre nás ľudí, je doba rovnajúca sa jednému roku vcelku dlhou, tak pri pohľade na život našej planéty, ide o zanedbateľnú dobu. Odhaduje sa, že Zem má približne 4,5 miliardy rokov. 

Tektonické dosky, ktoré tvoria časť Afriky sa pravdepodobne budú v priebehu nasledujúcich 5 až 10 miliónov rokov od seba oddeľovať a nakoniec tento proces rozdelí kontinent na dve časti. Tvrdia to vedci z University of Leeds.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vznikne nový oceán

K postupnému rozdeleniu tektonických dosiek dochádza v etarskom regióne Afar, kde sa arabské, núbijské a somálske tektonické platne pomaly od seba odťahujú. Na konci dňa by mali vytvoriť obrovskú trhlinu, ktorá by mala tvoriť podklad pre nový oceán. Píše NBC News.

Región Afar
Zdroj: Vosveteit.sk, printscreen Google Mapy, Región Afar

„Vidíme, že oceánska kôra sa začína formovať, pretože sa svojím zložením a hustotou výrazne líši od kontinentálnej kôry,“ uviedla University of Leeds Ph.D. študent Christopher Moore povedal NBC.

Táto oblasť novovznikajúceho oceánu leží na vrchole troch tektonických platní, ktoré sa postupne od seba oddeľujú. Ide vcelku o zložitý geologický proces, ktorý by mal vyústiť k rozdeleniu Afriky na dve časti. Najvýznamnejším dôkazom, ktorý poukazuje na tento proces je prasklina v etiópskej púšti, ktorá dosahuje dĺžku 35 kilometrov.

„Toto je jediné miesto na Zemi, kde môžete študovať, ako sa kontinentálna priepasť stáva oceánskou trhlinou,“ uviedol Christopher Moore, Ph.D. doktorand na University of Leeds.

Vedci ďalej dodávajú, že sledovanie tohto procese v „živom prenose“ im ponúkne množstvo informácií o formovaní nových kontinentov, a čo všetko vplýva na ich rozpad. Posledné roky však pomaly, ale isto prinášajú žiadané ovocie, a to aj vďaka presným GPS meraniam, pomocou ktorých je možné sledovať pohyb kontinentov na úrovni milimetrov.

„Vďaka meraniam GPS môžete merať rýchlosť pohybu až na niekoľko milimetrov za rok,“ uviedol Macdonald. „Keď dostávame čoraz viac meraní z GPS, môžeme získať oveľa väčší zmysel toho, čo sa deje.“

Vedci následne tieto údaje kombinujú spolu s ďalšími terénnymi výskumami, pomocou ktorých skladajú túto skladačku v jednej celok. Táto lokalita je teda pre vedcov doslova laboratóriom, ktoré ponúka množstvo odpovedí na doteraz nezodpovedané otázky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close