Geologické inžinierstvo ako kľúč k záchrane našej planéty?

Ak ľudstvo nevyrieši klimatické zmeny, môže nastať veľký problém

Geologické inžinierstvo
Zdroj: Pixabay.com (TheDigitalArtist)

Čo ak sa v priebehu nasledujúcich rokov zvýšia následkom globálneho otepľovania teploty, ktoré povedú k dlhým obdobiam sucha? Žatva môže byť rok od roka menšia a v ohrievajúcich sa oceánoch bude rok čo rok menej rýb. Momentálne je to len jeden z hypotetických scenárov, ktorý by mohol nastať, ak sa nám nepodarí vyriešiť problém klimatických zmien. O tom, čo by sa mohlo stať potom hovorí aj YouTube kanál používateľa Kurzgesagt – In a Nutshell.

Tvrdí, že ak sa nám v budúcnosti nepodarí spomaliť tieto zmeny, ľudstvo sa bude musieť uchýliť k naozaj masívnemu projektu, ktorým je genetické inžinierstvo. Geologické inžinierstvo je pomerne široký pojem. Zahŕňa v sebe futuristické metódy, ako napríklad skonštruovanie solárnej plachty, dodávanie soli do oblakov, alebo hnojenie mora železom, ktoré by urýchlilo tvorbu mikroorganizmov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako na to?

Práve vstrekovanie látok do atmosféry je procesom, ktorý by sme mohli vidieť už v rozmedzí našej generácie. To by sme mohli využiť, ak by sme chceli zmierniť dopad slnečného žiarenia na našu planétu. Samotný oxid uhličitý totiž našu planétu nezohrieva. Takmer všetka energia pochádza zo Slnka, v podobe elektomagnetickej radiácie. Takmer 71% tejto energie sa vstrebe do zemského povrchu a atmosféry. Táto energia je následne vyžarovaná späť, vo forme infračerveného žiarenia. Problémom je, že CO2 dokáže toto žiarenie na chvíľu udržať.

Aby sme zabránili otepľovaniu, musíme zabrániť žiareniu, aby ostalo uväznené v našej atmosfére. Zaujímavosťou je, že sa to deje už teraz. 29% solárneho žiarenia sa odrazí od nášho povrchu. Môžu za to jasné povrchy, ako napríklad ľad, piesok na púšti, sneh, či oblaky. Ak sa nám podarí dosiahnuť vyššie percento odrazeného svetla, získame síce menej energie, ale aj menej otepľovania.

Môžeme to urobiť pomocou molekúl kyseliny sírovej. Štúdiom explodujúcich sopiek vedci zistili, že kyselina sírová dokáže v spojení s vodou vytvoriť v stratosfére povlak, ktorý odbúra slnečné svetlo. Táto metóda by podľa niektorých výskumníkov nevyžadovala žiadne futuristické technológie.

Problémom je, že ak by sme sa rozhodli niečo vypustiť do atmosféry, cykly dažďov by sa mohli zmeniť, čo by spôsobilo škody v oblasti agrikultúry a zasiahlo miliardy ľudí v najhoršom prípade. Ukázalo sa tiež, že hoci sa povrch zeme môže ochladiť, stratosféra sa stane horúcejšou a ozónová vrstva sa môže poškodiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre