Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Geneticky modifikované sliepky zniesli vajíčka obsahujúce liek na rakovinu

Vo Veľkej Británii sa zrodil malý zázrak v medicíne. Výskumníkom z Edinburskej univerzity sa podarilo implementovať ľudské gény do génov sliepok, ktoré následne zniesli vajíčka so špeciálnymi bielkovinami, ktoré nie len pomáhajú ľudskej imunite, ale dokážu liečiť rakovinu.

Výrobný proces liečivých látok je lacnejší

„Výroba liečiv z kurčiat je o 10 až 100-krát lacnejšia, ako v prípade ich výroby v laboratóriu,“ povedala výskumná pracovníčka Lissa Herron pre BBC. „Tak dúfajme, že sa priblížime aspoň ku 10-krát nižšej výslednej výrobnej cenovke.“ 

Dôležité proteíny pre ľudský organizmus

Ľudské telo prirodzene produkuje bielkoviny nachádzajúce sa v nových slepačích vajciach – IFNalpha2a a makrofág-CSF. Každá z týchto bielkovín hrá naozaj dôležitú úlohu v našom imunitnom systéme. Oba proteíny sú liečivými látkami, ktoré sú používané lekármi nie len na liečbu spomínanej rakoviny, ale aj na liečbu širokej škály iných imunitných ochorení. Ako uviedla aj výskumná pracovníčka, ich výroba v laboratórnych podmienkach je ale naozaj nákladná, ako aj obtiažna.

Sliepkam nie je nijako ubližované

Lissa Herron v rozhovore pre BBC taktiež nezabudla podotknúť, že sa sliepkam nijako neubližuje. Sliepkam bola implementovaná ľudská DNA, ktorá ovplyvňuje produkciu vajec. Znášanie vajec nie je v prípade špeciálnych sliepok nijako ovplyvňované, jedná sa o úplne prirodzený proces.

Reálne využitie je zatiaľ v nedohľadne

I keď bola štúdia úspešná, treba podotknúť, že „liečivých“ vajec bolo len niekoľko a jednalo sa len o zlomok z celkového počtu znesených kusov. Tak či tak je to ale podľa výskumníkov revolučný objav, ktorý by mohol byť v budúcnosti využiteľný v reálnom laboratóriu. Schválenie liekov vyrobených z takýchto vajíčok ale potrvá určite ešte minimálne 10 – 20 rokov. Stále ale máme aspoň ako takú nádej na lepšiu budúcnosť pri liečbe rakoviny.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close