SpravodajstvoVeda a výskum

Galaktické monštrum láme vedcom hlavu. Novoobjavená čierna diera sa vymyká zaužívaným teóriám

Vedcom sa podarilo nájsť čiernu dieru z  odumretej hviezdy, ktorá má hmotnosť 70-krát väčšiu ako naše Slnko. To je podľa súčasných teórií o vzniku hviezd nemožné.

Čierne diery patria medzi najbizarnejšie, pritom najfascinujúcejšie úkazy, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Všetko, čo sa k nim priblíži čelí nevyhnutnej skaze a svojou nesmiernou gravitačnou silou uväznia v sebe dokonca aj svetlo. Nové spôsoby vyhľadávania týchto galaktických monštier priniesli svoje ovocie. Vedcom sa podarilo nájsť čiernu dieru z  odumretej hviezdy, ktorá má hmotnosť 70-krát väčší ako naše Slnko. To je podľa súčasných teórií o vzniku hviezd nemožné, teda aspoň v  našej galaxii.

Chemické zloženie hviezd napovedá, že na konci svojho života stratia všetku svoju hmotu počas masívnej explózie, ktorú nazývame supernova. Tento výbuch zničí celé hviezdne jadro, preto vedcom nejde do hlavy, ako mohla vzniknutá čierna diera menom LB-1 nabrať na váhe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„LB-1 je dvakrát ťažšia, než je podľa našich teórií možné,“ vysvetlil Jiteng Liu z  Medzinárodného astronomického observatória v Číne.

Zatiaľ sa našla len jedna čierna diera, ktorá by sa svojou hmotnosťou priblížila k  novoobjavenému gigantovi. Jedná sa o GW150914, ktorá váži rovnako ako 62 Sĺnk a vznikla zlúčením dvoch čiernych dier. Taktiež sa jedná o prvú priamu detekciu gravitačných vĺn.

Keďže sú  prirodzene neviditeľné, nájdeme ich jedine v  prípade, že ich obieha objekt, ktorý vyžaruje svetlo, alebo iný druh energie. Vedcom sa podarilo objaviť 35 miliónov rokov starú hviezdu, ktorá obieha čiernu dieru na „prekvapivo okrúhlej orbite“. V prípade LB-1 sa taktiež ako možná teória jej vzniku ráta zrážka s inou čiernou dierou a následné uväznenie hviezdy vo svojom gravitačnom poli. To by však znamenalo veľmi ostrú, eliptickú orbitu. Čas, ktorý by mohol danú obežnú dráhu „zaokrúhliť“ by bol väčší, než je vek obiehajúcej hviezdy.

Ďalšou možnou teóriou je supernova, ktorá sa po výbuchu stiahla naspäť do seba, čím by vznikla čierna diera. Podľa teórie je tento jav možný, avšak vedcom sa ešte nepodarilo nájsť dôkazy o  jeho existencií. LB-1 by mohlo byť práve takýmto dôkazom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close