Pracovné ponuky
Windows

Funkcia Sets nakoniec nebude súčasťou ďalšej veľkej aktualizácie Windowsu 10

Pamätáte si ešte na funkciu Sets, ktorú nám Microsoft predstavil ešte v novembri minulého roka a po pár týždňoch ju implementoval aj v Insider verziách Windowsu? Funkcia Sets má do Windowsu vniesť úplne nový zážitok z používateľského rozhrania. Všetky UWP aplikácie, systémové aplikácie a rôzne systémové prvky sa zobrazujú v jednom okne, kde sa správajú podobne ako karty v internetovom prehliadači. Funkcia si ihneď po predstavení zniesla vlnu kritiky, no po pár týždňoch si medzi Insidermi našla svojich priaznivcov a momentálne je považovaná za výborné vylepšenie samotného Windowsu. Microsoft sa ale napriek dobrým ohlasom rozhodol funkciu Sets odstrániť z Windows Insider buildov.

Dvakrát a dosť?

Funkcia Sets bola už z operačného systému Windows 10 odstránená, no krátko po jej odstránení sa v systéme objavila znovu. Opätovné odstránenie tejto funkcie má hneď niekoľko dôvodov. Hlavným dôvodom je to, že Microsoft už počas predstavenia uviedol, že funkcia Sets zatiaľ nie je viazaná na danú veľkú aktualizáciu. Vtedy taktiež nevylúčil ani jej úplné odstránenie zo systému, keďže kompatibilita s niektorými aplikáciami je naozaj náročná. A práve to je kameň úrazu po technickej stránke. Práve náročnosť ju zrejme dočasne pochovala.

Obrovské problémy s kompatibilitou

Byť Windows Insiderom je naozaj náročná úloha. Často sa stretávate s chybami a nedostatkami, ktoré z používania Windowsu robia skutočné peklo. Práve funkcia Sets bola v poslednej dobe typickým príkladom toho, ako by riadna súčasť systému fungovať nemala. Celý koncept je naozaj výnimočný, no náročnosť prepojenia všetkých aplikácií a súčastí v jednom „prehliadači“, je naozaj ukrutne vysoká. Insideri sa často stretávali s pomýlenými titulkami okien aplikácií, no dokonca aj s naozaj obrovskou záťažou ich zariadení. Niektoré aplikácie si automaticky upravovali názov v prehliadači, čo pri otvorených viacerých aplikáciách neskončilo vo väčšine prípadov zrovna najlepšie.

Budúcnosť funkcie Sets nie je zrovna najrúžovejšia

Funkciu Sets v budúcnosti zrejme určite niekedy uvidíme, no podľa dostupných informácií to tak skoro nebude. Ďalšia veľká aktualizácia operačného systému Redstone 5 s číselným označením 1809, bude naozaj výnimočným vydaním Windowsu 10. Aktualizácia príde s podtitulom LTSC, čo v skratke znamená vydanie s dlhodobou podporou. Namiesto klasických 18 mesiacov obdrží ďalšia aktualizácia až 10 ročnú podporu, vďaka čomu sa z nej stane akási konečná pre staršie počítače, ktoré by už nasledujúce verzie Windowsu 10 nezvládli. Práve kvôli podtitulu LTSC, sa funkcia Sets nemôže objaviť v novej verzii Windowsu. Funkcia Sets nie je momentálne ani z ďaleka dokončená a vyladená, tým pádom ju nemôže Microsoft vydať používateľom, ktorí by sa s jej nedostatkami trápili celých 10 rokov. Microsoft ale naďalej tvrdí, že pracuje na dolaďovaní funkcie Sets a že sa ešte úplne nevytratila. Funkcia potrebuje oveľa viac času na dokončenie, ako si Microsoft predstavoval a nám zostáva len dúfať, že sa Microsoft tejto myšlienky časom definitívne nevzdá.

Zdroj: arstechnica.com, úvodný obrázok (Microsoft)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close