Windows 10

Funkcia najnovšieho Windowsu 10 bude podorovať okamžitú komunikáciu s Androidom a dokonca aj iOS zariadeniami

Nedávno ohlásená aktualizácia Windowsu 10 s celým názvom Windows 10 April 2018 Update priniesla mnoho zaujímavých funkcií. Jednou z nich je aj Nearby Share, ktorá blízko súvisí s plánom Microsoftu prepojiť s Windowsom 10 aj zariadenia s inými platformami. Nearby Share umožňuje posielať rôzne správy, webové linky alebo súbory iným počítačom s najnovšiou verziou systému Windows. Zatiaľ je funkcia dostupná len pre zariadenia s Windows 10 April 2018 Updatom, no Microsoft plánuje rozšíriť spektrum prijímateľov aj na zariadenia s konkurenčnými operačnými systémami.

Asi najjasnejším príkladom toho, že to Microsoft myslí so spoluprácou vážne je aplikácia Your Phone, ktorú predstavil na Build developer konfrencií. Aplikácia umožňuje prístup do telefónu priamo cez váš počítač a v upravenom prostredí tak môžete pohodlne písať správy, pozerať galériu alebo sledovať notifikácie aj keď ste za stolovým počítačom či notebookom. Najdôležitejšie však je, že sa nejedná len o pripojenie so smartfónom s operačným systémom Windows Phone. Test aplikácie Your Phone už bol spustený aj vo Windows Insideri, ale dostupná na Microsoft Store ešte nie je. Podobne ako Your Phone aj Nearby Share by mal sprostredkovávať komunikáciu nielen medzi dvoma Windowsami, ale aj medzi Windowsom a Androidom alebo iOS. Dobudúcna tak Microsoft plánuje prostredníctvom Bluetooth pripojenia zdieľať medzi zariadeniami v blízkosti takmer akýkoľvek obsah. Stačilo by, aby ste po odoslaní správy či nejakého súboru jednoducho kliknutím na vyskočné okienko akceptovali príjem a zariadenia by vytvorili komunikačný kanál.

Na plnohodnotnú appku si ešte počkáme

Nie je však jasné ako do hĺbky dokáže Microsoft prepracovať spoluprácu s iOS, keďže Apple sa takýmto záležitostiam vyhýba a podobné služby už ponúka medzi dvomi iOS zariadeniami. Na odosielanie webových odkazov by stačil napríklad Microsoft Edge na oboch zariadeniach, no ako si to predstavuje Microsoft so súbormi je zatiaľ otázne. Podstatné však je, že Microsoft sa napriek tomu snaží o spoluprácu dvoch konkurenčných spoločností za cieľom zjednodušiť prácu koncovým používateľom. Android vyzerá byť spolupráci viac otvorný, ale ani tu nie je všetko jasné ako facka. Viac informácií o Nearby Share by sme sa mohli dozvedieť už v najbližších mesiacoch, nakoľko je jasné, že Microsoft sa rozrobeného plánu len tak nevzdá.

Zdroj: windowslatest.com, úvodný obrázok: pureinfotech.com

Tagy

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Napíš nám na info@windowscentrum.sk

Pridaj komentár

Close
Close