Funguje lockdown? Pozrite sa, v akej miere sme obmedzili náš pohyb podľa správy Mobility Report od Google

Jedným z cieľov lockdownu je, aby sme obmedzili pohyb ľudí a tým aj šírenie vírusu spôsobujúceho COVID-19. V akej miere sme obmedzili náš pohyb?

Poloha GPS google mapy
Zdroj: unsplash.com (henry perks)

Aktuálne prebiehajúca pandémia dáva zabrať nielen podnikateľom, zamestnancom, ale i našim nemocniciam. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa vláda približne dva týždne dozadu rozhodla zaviesť tvrdé opatrenie v podobe lockdownu, ktorého cieľom je obmedziť mobilitu ľudí. Účelom opatrenia je, aby sme spomalili šírenie vírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Otázkou je, zmenili sme naše návyky? Na túto otázku prináša, aspoň čiastočne, odpoveď Mobility Report spoločnosti Google.

Dáta publikované spoločnosť Google vychádzajú z údajov, ktoré spoločnosť aktívne zbiera prostredníctvom služieb, ktoré poskytuje. Ide najmä o údaje z našich smartfónov, ktoré v pravidelných intervaloch odosielajú informácie o polohe používateľov, ak majú povolenú funkciu sledovania polohy. V prípade, ak by ste si chceli pozrieť tieto údaje, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete k týmto údajom pristupovať, prípadne obmedziť ich zbieranie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takto sme zmenili naše návyky

Vráťme sa však späť k téme. Google porovnáva aktuálne dáta s dátami z obdobie medzi 3. januárom a 6. februárom 2020, čo je východisková pozícia. Ide o obdobie spred začiatku pandémie. Prehľady, ktoré spoločnosť v pravidelných intervaloch aktualizuje, znázorňujú trendy z pred niekoľkých dní. Hoci nejde o „živé dáta“ v reálnom čase, tak aj napriek tomu, môžeme na ich základe vidieť, ako sa mení naše správanie. Dáta sú vo všeobecnosti 2-4 dni staré. Spoločnosť rovnako dodáva, že dáta predstavujú vzorku používateľov účtov Google.

„Tieto štatistiky počítame na základe údajov od používateľov, ktorí aktivovali históriu polohy pre svoj účet Google, takže údaje predstavujú vzorku našich používateľov. Rovnako ako v prípade všetkých vzoriek, môžu, ale nemusia predstavovať presné správanie širšej populácie“ píše Google v správe Mobily Report.

Poďme sa pozrieť na to, čo hovoria dáta spoločnosti Google. Dáta publikované spoločnosťou Google sú roztriedené do rôznych kategórií, kde sa často zdržujeme. Ide konkrétne o kategórie: Obchody a voľný čas, Potravina a lekárne, Parky, Stanice verejnej dopravy, Pracoviská, a Bydliská. Spoločnosť sleduje pri všetkých týchto kategóriách, ako sa mení náš pohyb. Na prvých dvoch snímkach nižšie, môžete vidieť celoštátne štatistiky.

Takto sa správajú ľudia naprieč regiónmi

Na dátach nižšie, môžete vidieť, ako sa správajú jednotliví ľudia naprieč regiónmi, ktoré sú rozdelené podľa samosprávnych krajov.

Dáta, ktoré ste mohli vidieť vyššie, sú platné k 12.6.2021 (pozn. redakcie: aktualizované boli k dnešnému dňu pričom zachytávajú obdobie do 12.04.2021).

Obmedzili ste nejakým spôsobom po zavedení lockdownu váš pohyb?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre