Francúzsko sa chce stať prvou krajinou v Európe, ktorá bude na autentifikáciu osôb využívať technológiu rozpoznávania tváre

Technológia rozpoznávania tváre môže byť v mnohých prípadoch užitočnou, ale aj zradnou. Prvou európskou krajinou, ktorá ju chce zaviesť do praxe je Francúzsko.

rozpoznavanie tvare facial recognition
Zdroj: flickr.com (Mike MacKenzie) (CC BY 2.0)

Francúzsko je pripravené stať sa prvou európskou krajinou, ktorá používa technológiu rozpoznávania tváre. Vláda prezidenta Macrona, ktorá chce zefektívniť štát, presadzuje plány na zavedenie programu ID pod názvom Alicem. Systém Alicem je aplikácia umožňujúca bezpečne preukázať svoju totožnosť na internete, píše sa na internetovej stránke francúzskeho ministerstva vnútra.

Štát chce sprístupniť verejné služby pomocou systému Alicem

Aplikácia bude čítať čip v elektronickom pase a porovnávať jeho biometrickú fotografiou s  používateľom telefónu prostredníctvom rozpoznania tváre, čím overí totožnosť. Po potvrdení má užívateľ prístup k množstvu verejných služieb bez ďalších kontrol. Občania budú mať prístup k službám ako sú bankové služby, dane, účty za služby či sociálne zabezpečenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odporcovia však tvrdia, že aplikácia teoreticky porušuje všeobecné európske nariadenie o ochrane údajov. Obavy vyvoláva nedávny incident, kedy sa hackerovi Robertovi Baptistovi pri poslednom útoku podarilo za 75 minút preniknúť do zabezpečenej aplikácie vládnych správ.

Singapur, India či Čína si s  ochranou údajov ťažkú hlavu nerobia

Singapur je krajina, ktorá už používa technológiu rozpoznávanie tváre pričom  podľa posledných správ aktívne pracuje na vývoji vlastného systému ID. Čína tak isto nie je výnimkou, tá tiež používa technológiu rozpoznávanie tváre. Len pre zaujímavosť, obe spomínané krajiny disponujú aj štátnymi databázami s obyvateľmi, ktoré boli vytvorené na základe biometrických údajov. India zas na identifikáciu používa napríklad skenovanie dúhovky, píše portál telegraph.co.uk.

Francúzsko však tvrdí, že systém identifikácie sa nebude používať na uchovávanie prehľadov a  nebude ako Čína či Singapur integrovať biometrické údaje o rozpoznávaní tváre do databáz totožnosti občanov. Francúzske ministerstvo vnútra zdôrazňuje, že zozbierané údaje o rozpoznaní tváre sa po skončení procesu registrácie vymažú.

„Vláda by sa nemala chváliť, že jej systém je bezpečný, ale mali by akceptovať výzvu,“ uviedol Baptiste. „Pred začiatkom by mohli ponúknuť odmenu za chybu v systéme, pretože by to bolo vážne, ak by sa objavili nedostatky potom, čo ho ľudia začnú používať, alebo horšie, keby bola aplikácia pri zhromažďovaní údajov na rozpoznávanie tváre napadnutá.“

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre