APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

FPS a Hertze: Čo všetko môže ovplyvniť herný zážitok?

Vo svete digitálnych hier existuje pravidlo, čím viac FPS tým lepší zážitok. Je to naozaj tak?

Vo svete e-športov, alebo digitálnych hier všeobecne sa často môžeme stretnúť s pojmom FPS (pozn. redakcie: Frames Per Second) Čím vyššie máte FPS, tým je herný zážitok kvalitnejší. Hráči, ktorí hrávajú súťažne sa vždy snažia dosiahnuť najväčšie FPS, aby mali svoju hru čo najplynulejšiu. To, prečo je to dôležité vysvetľuje Nvidia.

Dva dôležité termíny

Okrem FPS sa môžeme stretnúť ešte aj s Hertzami (pozn. redakcie: ide o skratku Hz). Ide o dva údaje, ktoré sa častokrát zamieňajú, aj keď sú vo svojej podstate rozdielne. Hertze sú najčastejšie spájané s monitormi a znamenajú obnovovaciu frekvenciu, alebo aj inak, koľko cyklov dokáže za sekundu váš monitor vykresliť. FPS sú obrazy, ktoré za sekundu vyrenderuje vaša grafická karta. Jednoducho povedané, FPS hovorí o počte záberov, ktoré pripraví vaša grafická karta a Hertze hovoria o počte záberov, ktoré vykreslí váš monitor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obnovovacia frekvencia monitoru býva spravidla stabilná a tak 60 Hz monitor znamená 60 záberov za sekundu. Grafická karta pracuje trochu inak, každý záber sa líši časom, za aký je vykreslený. Čo však platí stále je, že pre najlepší zážitok je vhodné mať oboje hodnoty čo najvyššie. Ak existuje nesúlad medzi FPS a Hertzami monitora, môžu vzniknúť nežiadúce grafické poruchy.

Vyššie FPS = Hladšie animácie

Ak máme dve totožné animácie, no jedna beží na 60 a druhá na 240 FPS, môžeme si všimnúť rozdiely v kvalite. Kým sa pri 60 FPS odohrá jeden krok pohybu, v prípade 240 FPS môžeme vidieť tri dodatočné zábery. Tie poskytujú vašim očiam viac informácií za rovnaký čas a tým pádom sa animácia zdá byť plynulejšia.

Hladšie animácie pomôžu najme pri akčných hrách, kedy musíte sledovať pohybujúci sa cieľ. Pomáhajú nám udržať si protivníka na muške. Vysoké FPS a obnovovacia frekvencia zároveň pomáhajú odstrániť takzvaného „ducha.“ Ide o chybu, ktorá sa objavuje hlavne na LCD monitoroch. V praxi to znamená, že po zmene snímku farby nevyblednú okamžite, a tak môžete vidieť siluetu objektu, ktorý sa medzičasom presunul na iné miesto.

Ak sa radíte k vášnivým hráčom, s týmito dvoma pojmami ste sa už isto stretli. Ak nie, treba vedieť, že s kvalitnejšími komponentami prichádza kvalitnejší zážitok, avšak nezabudnite, že k výkonnému počítaču by mal ísť aj výkonný monitor, aby ste dosiahli čo najväčší zážitok. Optimálnym by mal byť monitor s obnovovacou frekvenciou 144 Hz.

Existujú aj monitory s obnovovacou frekvenciou 240Hz, no objavujú sa vyjadrenia, že si rozdiel medzi 140Hz a 240Hz nemusíte všimnúť. No rozdiel medzi 60Hz a 144Hz je badateľný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close