SpravodajstvoVeda a výskum

Fotografia ISS prechádzajúcej popred Slnko je najdetailnejšou „pozemskou“ fotografiou vesmírnej stanice

Na záberoch môžete vidieť aj tie najmenšie detaily

Fotograf Thierry Legault je známy pre svoju fotografiu raketoplánu, prechádzajúceho popred Slnko, poslednou fotografiou sa však prekonal.

24. júna sa Legaultovi podarilo zachytiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS v neuveriteľnom detaile. Na fotografii môžete vidieť robotickú ruku Canadarm2, alebo aj kapsulu Crew Dragon. Posledná fotografia sa zároveň stáva najdetailnejším vyobrazením vesmírnej stanice, aké sa podarilo zo Zeme zachytiť, píše Universe Today.

„Ostrenie je veľká výzva, pretože v tomto období nenájdete na Slnku žiadne škvrny. Vo vzdialenosti ISS neexistuje prakticky žiadny rozdiel v preostrovaní medzi Slnkom a vesmírnou stanicou,“ hovorí Legault.

Fotografiu zhotovil na zariadení Olympus E M-1 II, ktoré ponúka snímanie v 60 snímkoch za sekundu a kvalite 20 megapixelov. Na zachytenie vesmírnej stanice, prechádzajúcej popred našu hviezdu mal menej ako sekundu. Aby to stihol, použil špeciálny modul, pripojený na anténu GPS. Signál spustil fotoaparát na základe výpočtov z webovej stránky Calsky.

„Zvyknem sa pripravovať na fotografovanie s pomocou Google máp. Nájdem si tiché miesto niekde v poli, blízko diaľničných výjazdov. Mal som šťastie, 24. bol dobrý výhľad a podarilo sa mi stanicu zachytiť na všetkých záberoch. Deň na to už neboli podmienky také dobré, stále však mám pár záberov, na ktorých vidieť robotickú ruku Canadarm2,“ vysvetľuje Legault.

Canadarm2 je dlhá takmer 18 metrov v rovnej polohe, avšak na obrázku ju môžete vidieť zohnutú do pravého uhla. Na konci robotickej ruky bola totiž pripevnená platforma. Thierry Legault sa venuje typu fotografie, ktorý sa nazýva astrofotografia. O svojej záľube napísal aj knihu, v ktorej čitateľom priblíži svoju prácu a poradí im, ako sa vyhnúť zlým fotografiám. Tá sa nazýva Astrofotografia.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close