TECHNOLÓGIEZaujímavosti

Vedci objavili látku, ktorá úspešne bojuje proti starnutiu

Starnutie je proces, ktorému sa nikto z nás nedokáže úspešne vyhnúť. Nuž veda pomaly, ale napreduje a najnovší objav môže spraviť skutočný „humbug“ v zlepšení kvalite a dĺžky života.

Najnovšie sa skupine vedcov vedených Laurov Niedernhofer, riaditeľky inštitútu Biology of Aging and Metabolism na minnesotskej univerzite podarilo objaviť látku, ktorá dokáže úspešne predĺžiť život, dokonca aj na sklonku života.

Zázračnú látku nájdeme v ovocí

Určite ste sa stretli s tvrdením, že ovocie a zelenina sú nevyhnutým doplnkom stravy, ktorý nám môže predĺžiť život. Nuž, pravdivosť tohto tvrdenia potvrdzuje aj najnovší objav, minimálne pri ovocí a zelenine, ktoré obsahuje látku Fisetín, čo je farbivo (napr. jahody, hrozno a ďalšie).

Bunky, ktoré totiž dosiahnu určitú úroveň poškodenia a nedostávajú sa z teľa von tak pri nahromadení môžu spôsobovať rôzne zápaly a iné zdravotné problémy. Mladý človek si s týmito poškodenými bunkami dokáže poradiť. V prípade starších ročníkov to už však nie je také ružové.

„Hľadáme lieky, ktoré dokážu zabiť tieto poškodené zostarnuté bunky, ktoré sú veľmi toxické pre naše telá a akumulujú sa s vyšším vekom,…“, Niedemhofer ďalej dopĺňa, že: „Ukázalo sa, že Fisetín je prírodná látka, ktorá je schopná selektívne a efektívne zabiť tieto zostarnuté bunky, alebo aspoň spomaliť ich negatívny dopad.“

Vedci túto látku začali testovať na myšiach, ktorým ju podali na sklonku života. Výsledok bol prekvapujúci, podarilo sa im život predĺžiť zhruba o 10%. Vedci ďalej testovali túto látku aj na tukových bunkách ľudí kde zaznamenali tak isto veľmi pozitívne výsledky.

Tip pre vás  Tesla vyvíja auto v štýle „Jamesa Bonda“. Auto, s ktorým môžete jazdiť aj pod vodou

Sme však ešte len na začiatku

Ak vás v tomto momente napadlo, že začnete vo veľkom jesť ovocie a zeleninu s obsahom Fisetínu a tak si predlžíte život tak vás sklameme. V ovocí a zelenine sa totiž nenachádza tak vysoká koncentrácia tejto látky. V každom prípade sa jedná o veľký objav, ktorý by mohol ovplyvniť kvalitu života mnohých ľudí.

Zdroj: Newsweek.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close