Filozofické teórie naznačujú, že skutočnosť môže byť len snom

Sen, alebo skôr simulácia? aj keď ide o veľmi hypotetické teórie, stále sa nad nimi rozmýšľa

vesmír
Zdroj: pixabay.com (Free-Photos)

Každý z nás sníva a zvláštnosťou je, že si vo väčšine prípadov ani neuvedomíme, že snívame. Počas spánku máme totiž značne obmedzenú pamäť a schopnosť racionálne uvažovať o tom čo vidíme. Uvedomenie si sna preto prichádza až po zobudení a počas spánku berieme všetko čo vidíme a zažívame ako skutočnosť.

Napriek tomu existuje percento ľudí, ktorí zažili takzvané lucídne snívanie. V takýchto snoch si človek uvedomí, že to čo vidí pred sebou nemusí byť skutočné, napriek tomu však môže cítiť rôzne zmyslové vnemy, píše portál Psychology Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Naša schopnosť snívať viedla mnohých filozofov (pozn. redakcie: Najznámejším príkladom je René Descartes) ktorí sa začali pýtať, či je možné, aby bol aj náš bdelý život súčasťou nejakého väčšieho sna. Hlavným argumentom, ktorý použili na obhajobu tejto teórie, je práve vyššie spomínaný fakt, že pokiaľ spíme, náš vymyslený svet nám príde rovnako reálny ak ten skutočný.

Ako definujeme skutočnosť?

Je skutočnosť naozaj nemenná a rovnaká pre každého? Ak áno, musíme to vedieť nejakým spôsobom dokázať. Preto vzniká veľké množstvo teórií, ktoré sa snažia vysvetliť existenciu vedomia, alebo skutočnosti samotnej, hovorí YouTube kanál používateľa Unveiled.

Jedným z hlavných argumentov, prečo je skutočnosť naozaj skutočnosťou môže byť zmysel, ktorý našim snom častokrát chýba. Vo filme Počiatok postavy zisťujú, či sa nachádzajú v sne podľa toho, či si vedia spomenúť, ako sa do určitej situácie dostali. Vtedy si uvedomia že to nedokážu, pretože sú v sne len od určitého bodu. Je však zmysel a trvalosť reálneho sveta dostatočným dôkazom?

Pre mnohých filozofov áno. Tvrdia, že predmety, či prostredie, v ktorom sa dennodenne nachádzame je relatívne nemenné, čo dokazuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou nejde o výplod niečej fantázie. Na druhú stranu istú formu permanentnosti môžeme nájsť aj v počítačovom kóde. S touto informáciou pracoval aj astronóm David Kipping. Podľa jeho slov je prakticky 50% šanca, že žijeme v počítačovej simulácii.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre