SpravodajstvoVeda a výskum

Filozofická dilema von Neumannových strojov: Mali by sme sa obávať rozmnožujúcich sa robotov?

Technologický pokrok so sebou prináša aj obavy o našu budúcnosť. Sú však opodstatnené?

S technologickým pokrokom si čoraz častejšie začíname uvedomovať aj jeho hrozby. Často sa hovorí o technológiách DeepFake, či umelej inteligencii, ktorá môže ľudstvo posunúť dopredu, no zároveň predstavuje aj veľkú hrozbu. Jednou z obáv je aj bod takzvanej „Technologickej singularity,“ hovorí YouTube kanál Unveiled. Ide o bod, kedy stroje prekonajú človeka. Je dôvod na obavu naozaj opodstatnený?

Jedným z konceptov rozmnožujúcich sa strojov sú von Neumannove stroje. Táto myšlienka sa datuje do roku 1948 až 1949. Prvýkrát ju navrhol matematik John von Neumann, ktorý počas svojich prednášok prišiel s nápadom strojov, ktoré by mali možnosť vytvoriť kópie samých seba. Išlo o koncept, s ktorým sa pracovalo len ako s myšlienkovým experimentom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Evolúcia strojov

Hypotetické stroje by mali k dispozícii súčiastky, alebo suroviny, ktoré by im umožnili vytvárať ďalšie kópie. Ako povedal von Neumann na jednej zo svojich prednášok, vrcholom jeho teórie je stroj, ktorý by sa dokázal vyvíjať rovnako ako biologické organizmy vďaka evolúcii.

Ak by sme chceli postaviť von Neumannov stroj, rýchlo zistíme, že naše technologické schopnosti ešte nie sú na takej úrovni, aby sme toho boli schopní. Dalo by sa však polemizovať o tom, že sa nachádzame niekde na pol ceste. Von Neumannove teórie sa totiž dosť často aplikujú na softvér. Inými slovami, dokážeme naprogramovať kód, ktorý je schopný vytvárať ďalšie riadky programového kódu.

Niektorí teoretici polemizujú, že sa nachádzame na prelome nového technologického veku. Ak by sa nám podarilo úspešne postaviť stroj, ktorý by mal schopnosť vytvárať kópie samého seba, znamenalo by to celú radu problémov. Dokáže sa stroj niekedy zastaviť, alebo bude vytvárať kópie dovtedy, kým sa neminú všetky zdroje? Dokážu nás stroje úplne nahradiť? Niektoré pesimistickejšie teórie tvrdia, že takéto stroje by mohli byť pre život záhubou.

Napriek všetkým obavám pokrok nezastavíme. Von Neumannove stroje síce nesú so sebou určitý druh rizika, no na druhú stranu, ich pomoc môže byť v budúcnosti neoceniteľná. Využitie by našli napríklad vo vesmírnom priemysle, pretože stroje nepotrebujú vzduch, zásoby, ani miesto na bývanie. S ich pomocou by sa mohlo ľudstvo v budúcnosti posunúť ďalej, než kedykoľvek predtým. Stačilo by vyslať do vesmíru len jedného robota, ktorý by sa postaral o zvyšok práce.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close