SpravodajstvoVeda a výskum

Fermiho paradox: Môže voda brániť vzniknutiu mimozemského života?

Hoci je voda pre všetky pozemské organizmy dôležitá, jej prebytok môže zabrániť ďalšiemu vývoju

Po mimozemskom živote pátrame už pomerne dlhú dobu, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť žiadnu civilizáciu. „Kde sú všetci?“ to je otázka, ktorá sa stala základom Fermiho paradoxu, ktorý si všíma rozpor medzi tým, že život vo vesmíre by mal byť rozšírený, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť žiadne dôkazy o jeho existencii. Píše o tom portál Universe Today.

Jedno z možných riešení paradoxu tvrdí, že veľké množstvo exoplanét sú vodné svety. Sú to planéty, ktoré sú z veľkej časti pokryté vodou a preto sa na nich nedokáže vyvinúť život. Ak si zoberieme ako príklad našu Zem a všetok život, ktorý tu máme, zistíme, že voda je dôležitým komponentom. Zo všetkých rozpúšťadiel, ktoré poznáme, je voda jediným, kde dokáže život prežiť. Zároveň vieme, že všetky organizmy na Zemi vyžadujú vodu na prežitie.

Ide o akýsi limitujúci faktor, ktorý zahŕňa jednoduchý život, ale aj komplexnejšie organizmy. Na jednu stranu sa voda chápe ako biologický znak, no ak má planéta príliš veľa vody, dochádza k narušeniu ostatných procesov, nezlučiteľných so životom.

Začiatky hypotézy

Počiatky hypotézy o vodných svetoch sa datujú až do roku 1983.

„Voda zaberá viac ako 70% povrchu planéty. Napriek tomu však môžeme povedať, že Zem patrí k suchším planétam v obývateľnej kategórií. Ak by sa u nás nenachádzala pevnina, život by nemal šancu naučiť sa, ako sa používajú nástroje. Preto sa domnievame, že akýkoľvek život by pripomínal veľryby a tým pádom by nikdy nedokázali vymyslieť rádio, alebo cestovať ku hviezdam,“ píše sa v štúdii z roku 1983.

Zároveň najnovšie prieskumy poukazujú na to, že až 35% exoplanét, ktoré sú väčšie ako Zem, by mohli byť vodnými svetmi, kde sa nenachádza dostatok pevniny pre život. Vďaka tomu sa niektorí vedci domnievajú, že život vo vesmíre nemusí byť vzácny pre to, že planéty nemajú dostatok vody, ale preto, lebo jej majú až príliš.

K tomu sa viaže jedna z najväčších kritík tejto teórie. Hypotéza o vodných svetoch totiž vylučuje možnosť existencie života na takejto planéte. Napriek tomu existuje niekoľko výskumov, ktoré dokazujú, že podmienky na vodnej planéte môžu byť priaznivé na to, aby vznikol život. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close