SpravodajstvoVeda a výskum

Fenomén UFO je starší, než si myslíte: Ako vznikol a kedy nabral na popularite?

O mimozemských civilizáciách sa rozprávalo už v staroveku.

Záhadné svetlá na oblohe, lietajúce taniere, či zelení mužíčkovia. Fenomén UFO existuje už pomerne dlhú dobu a za ten čas sa objavilo veľa divokých príbehov. Lenže kedy sa vo veľkom začalo hovoriť o UFO a mimozemšťanoch? Píše o tom portál IFL Science.

Prekvapivo, predstava o mimozemšťanoch sa datuje až do staroveku. Teológovia, vedci a filozofi viedli vášnivé debaty o tom, či môže život na iných planétach skutočne existovať. V 18. storočí bolo všeobecne uznávané, že mimozemské civilizácie skutočne existujú.

Všetko sa ale zmenilo začiatkom 19. storočia, kedy sa objavili aj prvé prípady ľudí, ktorí pozorovali nad hlavami zvláštne lietajúce lode. V tom období sa hlásenia o záhadných objektoch podobali na to, čo bolo pre ľudí bežné – lode, ktoré denne vídavali na mori sa „plavili po vzduchu“. Niektorí dokonca videli na oblohe parníky.

O lietajúcich tanieroch ale začali ľudia rozprávať až v lete 1947. Vtedy vzniklo množstvo správ o lietajúcich tanieroch, ktoré mali byť mimozemské lode.  V tomto roku letel americký pilot, Keneth Arnold v blízkosti Mount Rainer. Po pristátí tvrdil, že si všimol 9 zvláštnych objektov, ktoré leteli vo formácii.

„Leteli ako tanier, ktorý skáče žabky na vodnej hladine,“ vyjadril sa Arnold.

Jeho zážitku sa chytili novinári, ktorí razom prišli na pomenovanie Lietajúci tanier. Po Arnoldovej správe sa objavili svedectvá ďalších ľudí, ktorí videli na oblohe niečo podobné. V roku 1947 sa tomu začali venovať americké vzdušné sily, ktoré sa pýtal len jediné: „Sú lietajúce taniere národnou hrozbou?“

Ľudia chceli odpovede

Od roku 1947 do roku 1950 sa z UFO stal fenomén. Ľudia chceli vedieť, odkiaľ lietajúce taniere prišli a kto ich riadi. Zaujímavosťou je, že spočiatku sa lietajúce taniere nespájali s mimozemšťanmi. Ľudia verili, že ide o tajný projekt Spojených štátov, alebo Sovietskeho zväzu. To trvalo do konca studenej vojny. Po nej záujem o UFO klesol, až do roku 2017.

V tom roku sa objavili správy o tajnom projekte Pentagonu, zameraného práve na UFO. Obnovený záujem o lietajúce taniere sa niesol v rovnakom duchu, ako v roku 1947. Média zaujímalo, čo sú tieto objekty zač, odkiaľ prišli, či sú to mimozemšťania, alebo technológia buď Spojených štátov, alebo inej krajiny.

Dnes už aj vedci priznávajú, že by bolo dobré prešetriť celú záhadu UFO a pokúsiť sa ju vyriešiť. Od minula došlo k výraznej zmene, a to takej, že sme objavili niekoľko planét okolo nás, ktoré by mohli podporovať život. Zatiaľ nevieme, čo sa za záhadnými lietajúcimi objektmi skrýva, no nikto nevylučuje, že by mohlo ísť o mimozemšťanov. Ako pravdepodobné je, že za „volantom“ lietajúceho taniera sedia zelení mužíčkovia už necháme na vás.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close