Fascinujúci pohľad do sveta mikročastíc. Vedcom z MIT sa podarilo zachytiť tzv. „kvantové tornáda“

Najnovšie fotografie vedcov z MIT nám ponúkajú obraz prechodu častíc z "klasického" sveta do sveta kvantovej fyziky.

kvantove tornado kvantova fyzika mikrocastice 2
Zdroj: Nature

Vedci zo známeho Massachusettského technologického inštitútu (ďalej len MIT), majú na svojom konte ďalší obrovský vedecký úspech. Tentokrát sa jedná o objav, resp. zachytenie vzácnych fotografií vo svete kvantovej fyziky. Najnovšie fotografie tak dávajú ako taký obraz do stále nie dostatočne prebádaného sveta mikročastíc a napovedajú nám, ako sa správajú v porovnaní s bežným viditeľným svetom okolo nás.

Fotografie a detailný popis zachytených tzv. „kvantových tornád“ bol už tradične zverejnený v prestížnom vedeckom časopise Nature (via Futurism.com). V skratke je na fotografiách zachytený naozaj vzácny prechod atómov z „bežného“ sveta do sveta kvantovej fyziky. Pozorovanie mikročastíc, v tomto prípade ich prirodzeného prechodu z jedného stavu do druhého, je pre nás prirodzenom svete však nie je vôbec jednoduché a vedci preto museli siahnuť po naozaj netradičných metódach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ťažko predstaviteľný svet mikročastíc

kvantove tornado kvantova fyzika mikrocastice
Zdroj: Nature

Mikročastice totižto nemajú v pre človeka ťažko predstaviteľnom kvantovom svete presne určené miesto svojho „pôsobenia“ alebo existencie. Namiesto toho sa riadia iba princípom pravdepodobnosti ich výskytu. Táto ťažko predstaviteľná definícia však spôsobuje veľké vrásky na čele aj vedcom snažiacim sa o ich zachytenie v rôznych stavoch.

„Táto kryštalizácia je poháňaná čisto interakciami a hovorí nám, že ideme z klasického sveta do kvantového,“ uviedol spoluautor štúdie a odborný asistent fyziky na MIT, Richard Fletcher.

V tomto prípade tak tím vedcov siahol po metóde schladenia atómov a následnej rotácie celej kvantovej „tekutiny“. Spočiatku sa ultra-studené atómy zoskupovali do kompaktného ihlicového tvaru. Postupnou rotáciou sa však rozhodli ísť rozdielnymi cestami. Výsledkom toho je fascinujúci sled fotografií jednotlivých štruktúr – či už špirálovitých štruktúr alebo miniatúrnych „kvantových tornád“.

Spoj medzi klasickým a kvantovým svetom

Pokiaľ sa čo i len čiastočne zaujímate o svet vedy, určite sa vám štruktúry miniatúrnych kvantových tornád zdali povedomé. Nie je to náhoda, keďže podobné štruktúry je možné pozorovať priamo nad našimi hlavami v oblakoch alebo vo vesmíre. Vedcov tak príjemne potešil fakt, že podobné štruktúry, ktoré je možné úplne bežne pozorovať aj nad našimi hlavami, boli konečne zachytené aj v kvantovom svete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre