SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Facebook zareagoval na austrálske regulačné úrady. Poplatky platiť nechce, tak to vyriešil po svojom

Nová austrálska legislatíva ešte nevošla do platnosti, no spoločnosť Facebook už predčasne zareagovala a vcelku nepochopiteľne.

Dominantné monopolné postavenie spoločností Google a Facebook na trhu s online obsahom už rozbehlo debaty o ich „regulovaní“ vo viacerých kútoch sveta. Jednou z „najčerstvejších“ krajín na zozname, ktorá by chcela zaviesť čiastočné regulácie týchto dvoch gigantov, je ďaleká Austrália. O plánoch austrálskych regulačných úradov sme písali už v minulosti, no až v týchto dňoch majú oznámené plány prvú dohru. Najnovšie sa voči nadchádzajúcim reguláciám ohradila spoločnosť Facebook, ktorá v Austrálii zaviedla čiastočne nepochopiteľné kroky.

„Arogantné správanie Facebooku“

Nadchádzajúca legislatíva, ktorú už schválili austrálske regulačné úrady, by mala zaviesť povinné platenie licencií spravodajským webom zo strany gigantov ako Google a Facebook. V skratke by to teda znamenalo, že za každý článok zverejnený napríklad na sociálnej sieti, by musela spoločnosť Facebook odviesť malý poplatok spravodajskému portálu. Takéto opatrenie by malo zabezpečiť zvýhodnenie pozície samotných spravodajských portálov, no v takom prípade by sa legislatívy museli držať obe strany. Nedávne kroky Facebooku však dokazujú to, že s obrovskými internetovými gigantmi to zrejme nebude také jednoduché.

Spoločnosť Facebook totižto len nedávno v Austrálii zakázala zdieľanie správ na facebookových stránkach. Takýmto spôsobom tak spoločnosť bezproblémovo obchádza prípadnú legislatívu. Vládni predstavitelia Austrálie však takmer okamžite reagovali, že takéto kroky sú úplne zbytočné a iba poškodzujú dobré meno spoločnosti Facebook.

„Facebook sa mýli, tento druh akcií je zbytočný. Ich rozhodnutie zablokovať Austrálčanom prístup k vládnym webovým stránkam nemá nič spoločné s mediálnymi predpismi. Nariadenie navyše ani nie je účinné,“ uviedol austrálsky minister financií Josh Frydenberg, ktorý podotkol, že kroky spoločnosti Facebook zabránili aj napríklad austrálskym orgánom zdieľať informácie súvisiace s pandémiou a aktuálnymi opatreniami. 

Po silnej kritike Facebooku zo strany vládnych predstaviteľov boli nakoniec obnovené vládne stránky informujúce o pandémii, ako aj o ďalších dôležitých správach. Zdieľanie obsahu na bežných facebookových stránkach však stále povolené nie je. Spoločnosť uviedla, že nie je ochotná nikomu platiť za zdieľanie noviniek na svojej platforme. Veľkým paradoxom však stále je, že najväčší náprotivok Facebooku, spoločnosť Google, na novú legislatívu Austrálie po dialógu prikývla.

Zdroj: Gizchina

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close