BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook za uplynulý kvartál zasahoval do obsahu používateľov 39,5 miliónkrát. Bol v rozpore s pravidlami

Facebook ukazuje kvartálne výsledky účinnosti nástroja, ktorý deteguje problémový obsah

Facebook v priebehu včerajšieho dňa odkryl na svojej stránke about.fb.com detaily o účinnosti ich nástroja na detekciu a odstránenie nenávistných komentárov, násilného obsahu, obťažujúceho obsahu, so sexuálnym obsahom a podobne, ktorý je v rozpore s ich požiadavkami používania.

Systém detekcie nevhodného obsahu je stále vylepšovaným

„Naša miera proaktívnej detekcie prejavov nenávisti sa za posledné dve štvrťroky zvýšila o viac ako 8 bodov, čo predstavuje takmer 20-bodový nárast iba za jeden rok (pozn. redakcie: ide o bodový systém, ktorý hodnotí jednotlivé prejavy). Výsledkom je, že dokážeme nájsť viac problémového obsahu zároveň odhaliť takmer 90 percent obsahu, ktorý odstránime, skôr ako nám ho niekto nahlási, “informuje Guy Rosen, viceprezident spoločnosti Integrity na Facebooku.

Facebook_detekcia nenavistneho obsahu
Zdroj: transparency.facebook.com (printscreen)

Zo štatistík, ktoré spoločnosť zverejňuje prostredníctvom svojich stránok transparency.facebook.com vyplýva, že spoločnosť celkovo musela zasiahnuť  za uplynulý kvartál do 39,5 milióna častí obsahu (číslo obsahuje nahlásený obsah používateľmi vrátane obsahu vyhľadaného ich systémom), ktorý bol pridaný na Facebooku, prípadne na sociálnej sieti Instagram. Ide o obsah, ktorý je v rozpore s pravidlami sociálnej siete (napríklad prezentujúcu nahotu, násilie, nenávisť,…). Len pre porovnanie, v 1. kvartáli roku 2019 Facebook zasahoval 20,8 milióna častí obsahu.

„V Q1 2020 zostal obsah akcie na tejto vyššej úrovni predovšetkým v dôsledku vylepšenia našej technológie na zisťovanie a odstraňovanie obsahu, ktorý je totožný alebo takmer totožný s existujúcimi porušeniami v našej databáze.“ píše sa v zverejnenej správe.

Facebook a Instagra_mnozstvo vymazane obsahu
Zdroj: transparency.facebook.com (printscreen)

Facebook ďalej dodáva, že vylepšili ich technológiu na vyhľadávanie a vymazávanie podobného obsahu, ktorý máju v existujúcich databázach. Vďaka tomu sa im podarilo vo výraznej miere zvýšiť odstraňovanie obsahu prezentujúcu nahotu, sexuálne obťažovanie a podobne.

„Počas posledných šiestich mesiacov sme začali viac využívať technológiu na uprednostňovanie obsahu, ktorý majú naše tímy kontrolovať na základe faktorov, medzi ktoré patrí okrem iného virálnosť a závažnosť. V budúcnosti plánujeme využiť technológiu, ktorá bude konať aj v súvislosti s obsahom, vrátane automatického odstraňovania ďalších príspevkov…“

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close