APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Facebook údajne chcel zmeniť spôsob šifrovania správ vo WhatsAppe, aby mohol analyzovať naše správy. Všetko je inak

Hlava služby WhatsApp, Will Cathcart, sa vyjadril k téme homomorfného šifrovania.

Niekoľko dní dozadu spravodajský portál The Information prišiel s informáciami, že Facebook uvažuje nad zmenou šifrovacieho kľúča v službe WhatsApp. Podľa publikovaných správ, služba WhatsApp mala do budúcnosti používať šifrovanie typu Homomorphic encryption. Ide o typ špeciálnej šifrovacej techniky, ktorá umožňuje vykonávať výpočty na šifrovaných dátach bez toho, aby bol potrebný prístup k tajnému dešifrovaciemu kľúču. Výsledkom analýzy týchto dát je získanie rovnakého výstupu, ako keby boli správy nešifrovanými s tým rozdielom, že nedochádza k reálnemu odhaleniu obsahu správ.

Facebook sa vyjadril k šíriacim sa fámam ohľadne nového spôsobu šifrovania vo WhatsApp službe

Zo strany sociálnej siete by to malo bezpochýb zmysel, ak by zmenila typ šifrovacieho kľúča a začala využívať metódu homomorfného šifrovania. Dôvodom sú dáta, na základe ktorých, by mohla sociálna sieť lepšie cieliť reklamu a zároveň by bolo zachované súkromie používateľov. Sú publikované informácie však založenými na pravde?  Podľa vyjadrení Willa Cathcarta, hlavy služby WhatsApp, sú tieto tvrdenia nepravdivými. Cathcart to povedal prostredníctvom sociálnej siete Twitter, kde napísal:

„Nechystáme sa pretláčať homomorfné šifrovanie pre WhatsApp. Už sa ma to pýtali v minulosti. Vo všeobecnosti by sme mali byť skeptickí k technickým tvrdeniam, že aplikácie, ako je napríklad aj ta naša, by mohli vidieť len tie „dobré“ správy. Takto technológie jednoducho nefungujú“, uviedol Cathcart.

Vo videu priloženom v statuse Cathcart vysvetľuje (rovnaké video nájdete aj nižšie), že v súvislosti s týmto typom riešení, akým je napríklad aj homomorfné šifrovanie, sa spája mnoho „technických problémov“ a mali by sme si dávať pozor na každú technológiu, ktorá údajne skúma len „dobré“ údaje, a nie zlé. Cathcart zároveň dodáva, že „Buď môžete vidieť správy, alebo nie,“.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close