Pracovné ponuky
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Facebook okolo Afriky vybuduje podmorský kábel, ktorého dĺžka je takmer rovnaká, ako je obvod Zeme

Facebook pripojí k internetu 1,3 miliardy nepripojených ľudí

Internet pre mnohých z nás je samozrejmosťou, ako pitie vody čí dýchanie. Nie je tomu však rovnako na celej Zemi. Celosvetovo je nepripojených k internetu 3,5 miliardy ľudí, pričom 1,3 miliardy z nich žije v Afrike. Facebook prostredníctvom svojich stránok oznámil, že plánuje okolo afrického kontinentu vybudovať kábel, ktorý pripojí kontinent k internetom novej generácie.

Dlhý bude takmer ako obvod Zeme: 2Africa

Kábel 2Africa, ktorý spoločnosť plánuje vybudovať bude mať dĺžku približne 37-tisíc kilometrov, čo ja takmer obvod Zeme (~40-tisíc kilometrov). Celkovo k internetu pripojí 23 krajín, z čoho však 7 je v Európe.

„37 000 kilometrový kábel 2Africa bude takmer rovnako dlhý ako obvod Zeme. Projekt je však pôsobivý aj z iných dôvodov, ako je len dĺžka: Poskytne takmer trojnásobok celkovej sieťovej kapacity všetkých podmorských káblov, ktoré dnes slúžia Afrike…“ píše Facebook na svojich stránkach.

Facebook ďalej píše, že vybudovanie tejto infraštruktúry je vyústením úsilia pomoci rastu digitálnej ekonomiky, ktorá je dnes súčasťou hospodárskeho rastu. V krajinách, v ktorých bude ústiť kábel, budú dostačujúce kapacity vhodné na otváranie dátových centier, ktoré sú dôležitou súčasťou ekonomiky. Facebook ďalej dodáva, že pôjde vôbec o prvý podmorský káblový systém, ktorý plynule prepája východnú a západnú Afriku prostredníctvom jedného otvoreného systému. Facebook si od toho sľubuje, že týmto krokom výrazne uľahčí prístup firiem a ľudí k internetu, vďaka čomu bude mať pozitívny vplyv na životy Afričanov.

Facebook 2Africa internetovy kabel
Zdroj: Facebook

Facebook ďalej dodáva, že na vývoj tohto kábla použili inovatívny hliníkový vodič pre podmorské káblové systémy. Ďalej hovorí, že pomocou technológie Spatial Division Multiplexing (SDM1) dokázali zdvojnásobiť osem párov vlákien podporovaných staršou technológiou. Inými slovami, kábel disponuje až 16 pármi vlákien. Facebook v závere hovorí, že kábel 2Africa bol navrhnutý tak, aby zvládol odolávať prípadnému poškodeniu. Jeho konštrukcia ho totiž umožňuje zakopať až do hĺbky 3 metrov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
facebook Internet podmorský kábel

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close