Spravodajstvo

Facebook kupuje konkurenčnú službu ku Google Mapám

Spoločnosť Mapillary prechádza pod krídla Facebooku. Tak ako Google, tak aj oni vytvárajú Street View mapy

Google Mapy neobsahujú „len“ mapy, ale ponúkajú vcelku veľké množstvo dodatočných funkcií. Od satelitných záberov, cez fotografie konkrétnych miest, až po službu Street View. Hoci spoločnosť Google má ako takú konkurenciu v tejto oblasti, tak vskutku aj napriek tomu je dominantným hráčom na trhu. To by sa však mohlo v budúcnosti zmeniť. 

Facebook kupuje Mapillary

Spoločnosť Facebook expanduje do ďalšej oblasti podnikania. Konkrétne  pod svoje krídla berie spoločnosť Mapillary. Ide o platformu, ktorá zbiera fotografie naprieč celým svetom a následne ich spája do obdobného pohľadu (Street View) ako spoločnosť Google.

Na rozdiel od Google Máp, Mapillary sú však tvorené primárne komunitou nadšencov (podobne ako platformu Waze tvorí komunita šoférov), pričom svoje služby ponúka bez poplatkov. Projekt nabral v priebehu posledných rokov vcelku na popularite a to naprieč viacerými regiónmi sveta vrátane Slovenska, ktoré je takmer celé zmapované.

Mapillary_mapa pokrytia
Zdroj: Mapillary (printscreen Slovensko)

Spoločnosť Mapillary prostredníctvom svojho blogu v priebehu včerajšieho dňa oznámila, že prechádza pod  spoločnosť Facebook.

„Sme nadšení, že Vám dnes môžeme oznámiť, že Mapillary sa pripája k Facebooku, aby sa stala súčasťou ich otvoreného mapovacieho úsilia. Ako niektorí viete, Facebook vytvára nástroje a technológie na zlepšenie máp prostredníctvom kombinácie strojového učenia, satelitných snímok a partnerstiev s komunitami s mapami, ako súčasť ich poslania zblížiť svet. Tieto mapy napájajú produkty ako Facebook Marketplace, ktoré riadia transakcie pre milióny malých podnikov a poskytujú dôležité údaje humanitárnym organizáciám na celom svete.“ píše Jan Erik, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Mapillary.

Zatiaľ nevieme, ako budú obe spoločnosti kooperovať

Mapillary ďalej vo svojom blogu píše, že aj naďalej zostávajú platformou, ako boli doteraz a nebudú nijak ovplyvňovať možnosti interakcie používateľov, teda napríklad nahrávanie fotografií. Zároveň sa môžeme dočítať, že aj do budúcnosti zostanú otvorenou komunitou bezo zmien.

V súčasnosti nie je známa výška transakcie a ani to, v čom bude spočívať kooperácia oboch spoločností. Môžeme však bezpochyby očakávať, že Facebook zakomponuje mapy do svojich služieb, pričom bude mať záujem o rozširovanie funkcie Street View.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close