Zaujímavosti

Facebook zaznamenal ďalší obrovský útok hackerov. Napadnutých bolo viac ako 50 miliónov účtov

Spoločnosť Facebook počas včerajšieho dňa zverejnila najnovšiu bezpečnostnú správu, ktorá opäť obsahuje nie moc dobré správy. Facebook v správe totižto informoval o novom hackerskom útoku, ktorý najpoužívanejšia sociálna sieť na svete zaznamenala počas tohto utorka, 25. septembra. Podľa oficiálnych informácií bolo napadnutých až 50 miliónov účtov. Keďže sa jedná o naozaj dobre prepracovaný hackerský útok, identitu páchateľa/páchateľov je neznáma a zrejme sa ju ani nikdy nedozvieme.

Na útok bola využitá funkcia „Zobraziť ako“

I keď je zatiaľ vyšetrovanie útoku na samotnom začiatku, je jasné, že hackeri primárne využili funkciu známu pod názvom „View As“, teda „Zobraziť ako“. Túto funkciu môžu používatelia využiť, ak si chcú pozrieť svoj vlastný profil z perspektívy buď priateľa, alebo neznámeho človeka. Funkcia „Zobraziť ako“ v sebe ukrývala malú chybu, ktorá hackerom umožnila ukradnutie tzv. prístupového žetónu ku danému facebookovému profilu. Prístupový žetón je akýmsi digitálnym kľúčom, ktorý používateľom umožňuje automatické opätovné prihlásenie sa do aplikácie, vďaka čomu ste napríklad aj Vy vždy prihlásený v aplikácii Facebook. Aplikácia si nevyžiada opätovné prihlásenie, ale jednoducho použije prístupový žetón, ktorý heslo nahradí.

Facebook už vykonal potrebné bezpečnostné opatrenia

„Keďže sme iba na začiatku vyšetrovania, ešte nevieme, či boli tieto účty zneužité alebo boli využité iba na získanie informácií,“ píše sa v bezpečnostnej správe. Spoločnosť Facebook pre lepšiu ochranu používateľov vykonala všetky potrebné bezpečnostné opatrenia. V prvom rade boli zresetované prístupové žetóny všetkých napadnutých používateľov. Podľa Facebooku boli napadnutí iba používatelia, ktorí v poslednom roku funkciu „Zobraziť ako“ v poslednom roku použili. Dokopy sa tým pádom jedná až o 90 miliónov používateľov, ktorým boli zresetované prístupové žetóny.

Tip pre vás  Facebook by už v budúcom roku mohol spustiť vlastnú digitálnu menu „GlobalCoin“

Ako zistiť či sa útok týka aj mňa?

To, či sa útok týka aj Vás, zistíte naozaj jednoducho. Pri najbližšom otvorení aplikácie Facebook, alebo ktorejkoľvek inej aplikácie, ktorá využíva prihlasovanie prostredníctvom Facebooku, budete musieť opäť zadať Vaše heslo. Ak sa tak stane, boli ste jedným z 90 miliónov, ktorí boli ovplyvnení nedávnym útokom. Facebook by mal po prihlásení do aplikácie používateľov následne informovať o tom, čo sa vlastne stalo.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pexels)

Dostávajte tie najlepšie a najnovšie informácie z VoSveteit.sk

Odoslaním e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Tagy
Close
Close