Spravodajstvo

Facebook je možné oklamať ľahšie, než si myslíte. Falošný profil sa dá vytvoriť za menej ako minútu

Facebook je dnes najväčšia sociálna sieť na svete, ktorú denne používa množstvo miliónov používateľov. S neustálym nárastom používateľov a s pribúdaním nových a nových technológii, na Facebooku rastie aj určité riziko. Táto sociálna sieť bola nie raz označená ako za údajný nástroj pre jednoduché ovplyvňovanie verejnej mienky. Objavilo sa množstvo informácií o tom, ako sa vďaka Facebooku môžu pomerne jednoducho vyhrať prezidentské voľby, alebo ako sa pomocou Facebooku môže rôzne rozširovať extrémizmus. Sociálna sieť dnes ponúka inteligentné nástroje, ktoré umožňujú tvorcom reklám nastaviť, aká reklama sa akej osobe môže zobraziť a tak tým, čo s nejakým názorom nesúhlasia, sa posunie reklama s ich nesúhlasným stanoviskom a naopak tým, čo s názorom súhlasia, sa objaví reklama od toho istého človeka či firmy, ale už so súhlasím stanoviskom. V kocke povedané, vždy si viete nastaviť publikum pre váš príspevok a niekedy môže dôjsť aj k pokusu o manipuláciu publika. Toto je veľký problém, no zďaleka nie je jediný a v podstate problém nastáva už od registrácie na Faceboou.

Facebook
Zdroj: vlastný

Vytvorenie falošného účtu na Facebooku je otázkou jednej minúty

Rozhodol som sa vyskúšať naraziť na slabinu Facebooku, ktorou je dnes určite falošná identita. Za ňou sa totiž ukrýva množstvo ľudí, ktorí anonymnne komentujú, zdieľajú ba dokonca i prispievajú k rôznym citlivým témam. Aj keď Facebook neustále zavádza nové a nové zbrane a opatrenia, zdá sa, že už len základný krok k tomu, aby ste mohli byť na Facebooku, je dnes veľmi málo zabezpečený. Do sociálnej siete sa totiž môže zaregistrovať hocikto, kto má funkčnú emailovú adresu. Ja som však šiel ešte ďalej a vyskúšal som vytvoriť účet priamo bez funkčnej alebo vlastnej emailovej adresy. To znamená, že by Facebook nikdy nevedel zistiť, na koho je písaná emailová adresa, pretože je virtuálna a v podstate iba dočasná. No a ako to dopadlo?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Pohľad na stránku, ktorá umožňuje vytvoriť "FAKE" e-mail
Zdroj: vlastný (Pohľad na stránku, ktorá umožňuje vytvoriť „FAKE“ e-mail)

Problém na Facebooku sa ťahá už od vytvorenia účtu

V dnešnom svete internetu máme k dispozícii množstvo technológií, ktoré slúžia k pomoci i k zneužitiu. Jednou z nich je falošná emailová schránka, teda takzvaný „fake mail„. Už len po zadaní slova do Googlu, mi vyhodilo viacero internetových stránok, ktoré mi umožňujú si zriadiť bezplatne virtuálnu emailovú adresu, ktorá bude funkčná iba pár minúť. No a ako to vlastne funguje? Stačí ísť na stránku, ktorá si už pre mňa pripravila virtuálnu mailovú schránku, kde ma stránka hneď upozorní na prichádzajúci mail. No a práve tento systém som podvolil testu na Facebooku, kde som si dal vytvoriť nový účet. Možno by ste ani nepovedali, ale Facebook mi hneď takúto fake adresu pri registrácii zobral bez akýchkoľvek problémov. No a keďže táto stránka umožňuje aj prečítať prijaté emailové správy, okamžite som si svoj účet aktivoval a mohol som ho v plnej miere používať. Sociálna sieť pritom nedokázala overiť ani pravosť mojich informácií, emailovej adresy a pravdepodobne jej nie je divné ani to, že som sa prihlásil pod účet, ktorý je od IP adresy od emailu vzdialený pravdepodobne množstvo km.

Týmto testom sa mi tak osvedčilo to, že dnes si môže vytvoriť bezplatný účet na Facebooku hocikto a skutočne nemáme šancu zistiť, či ten človek existuje alebo nie. Práve preto je veľmi nutné dávať pozor s kým komunikujete a samozrejme kto a ako na vaše príspevky odpovedá. Facebook bohužiaľ len tak neukáže dátum vytvorenie užívateľského účtu, takže bežný smrteľník si nemá šancu zistiť, či sa jedná o pravý alebo falošný profil. Bodkou na konci v tejto téme je, že na internete existuje množstvo služieb, ktoré umožňujú zriadenie bezplatného virtuálneho mailu a pravdepodobne to ľudia budú zneužívať nie iba na Facebooku, ale aj na rôznych ďalších stránkach. Možno by bolo skvelým opatrením, ak by Facebook už od začiatku vyžadoval zadanie mobilného čísla a priniesol novú ochranu, ktorá by znemožnila vytvárať tucet falošných kont. Týmto článkom som chcel poukázať na veľkú slabinu Facebooku, ktorú je určite nutné vyriešiť. Aký máš názor na fungovanie Facebooku Ty? Vyjadri sa v komentári.

Zdroj: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close