fbpx
Spravodajstvo

Facebook chce zredukovať politický obsah, ktorý vidíme na sociálnej sieti

Zo sociálnej siete sa vytratí časť politického obsahu, ktorý je nám aktuálne servírovaný

Súčasná distribúcia politického obsahu naprieč sociálnou sieťou Facebook, by mohla prejsť revíziou. Prezradil to Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ najväčšej sociálnej siete na svete. Na tému upozorňuje portál engadget.com.

Na Facebooku bude menej politiky

Túto debatu otvoril počas zverejnenia kvartálnych výsledkov spoločnosti, kedy povedal „Ľudia nechcú politiku a súboje, aby boli všade“.

Ďalej hovoril o tom, že spoločnosť by mala natrvalo zmeniť algoritmus odporúčaní pre vybrané skupiny, ktoré sa venujú politike a sociálnym problémom. Ako príklad uviedol pozastavenie propagovania návrhov vybraných skupín počas prezidentských volieb v USA v roku 2020, ktoré súviseli s voľbami. Zuckerberg ďalej dodal, že zmeny, ktoré spravili, spravia pravdepodobne permanentnými  naprieč celou platformou.

Riaditeľ spoločnosti ďalej nešpecifikoval presne, ako algoritmus bude vyhodnocovať do budúcnosti politické témy, ktoré vidíme. Následne rýchlo nadviazal na tému slobodného prejavu, pričom prízvukoval, že nechce obmedziť schopnosť používateľov vyjadrovať svoje politické názory, avšak dodal, že spoločnosť bude reagovať na „spätnú väzbu“ od používateľov, ktorá naznačuje, že politický obsah nie je tak populárnym.

Politika sama o sebe platformu sprevádza v podstate od svojho vzniku pričom mnoho používateľ už dnes verí, že sociálna sieť ovplyvňuje to čo vidíme, a že nám podsúva „ten správny“ obsah.  Krok, o ktorom hovorí riaditeľ spoločnosti, je však jeden z ďalších znakov, že sociálna sieť sa snaží znížiť vášne naprieč Facebookom, ktoré v súvislosti s voľbami vznikajú.

Facebook v minulom roku vymazal viac ako 1-milión skupín

„Aj  naďalej sa na to zameriavame, musíme sa však ubezpečiť, že komunity, s ktorými sa ľudia spájajú, sú zdravé a pozitívne. To je niečo, na čo sa už nejaký čas sústreďujeme. Jedným zo spôsobov, ako to robíme, je odstraňovanie skupín, ktoré porušujú naše pravidlá v súvislosti so šírením  nenávistných prejavov, či násilím. V septembri sme informovali, že len za posledný rok sme odstránili viac ako 1 milión skupín. Existuje však aj veľa skupín, ktoré možno nebudeme chcieť propagovať, aby sa do nej pripojili ľudia, hoci neporušujú naše pravidlá.

Zuckerberg ďalej hovorí, že napríklad prestali odporúčať občianske a politické skupiny v USA pred voľbami. Ďalej  povedal, že pokračujú v dolaďovaní toho, ako to funguje, a že plánujú z dlhodobého hľadiska vylúčiť občianske a politické skupiny z odporúčaní a rozšíriť túto funkciu do celého sveta. Ďalej vo svojom vyjadrení hovoril o tom, že uvažujú, že obmedzia zobrazovanie politických tém aj na nástenke. Zároveň však prízvukoval, že to neznamená, že by sa mali politické diskusie zo sociálnej siete nadrobro vytratiť.

Zuckerberg ďalej dodál: „A aby bolo jasné, samozrejme, stále umožňujeme ľuďom zapojiť sa do politických skupín a diskusií, ak chcú. Môžu byť často dôležité a užitočné. Môžu to byť spôsoby, ako organizovať pohyby na miestnej úrovni, vystupovať proti nespravodlivosti alebo sa učiť od ľudí s rôznymi perspektívami. Chceme preto, aby sa tieto diskusie neustále odohrávali.“

Svoje vyjadrenie ukončil tým, že k tomuto kroku sa uchyľujú na základe spätnej väzby od používateľov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close