BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook chce spraviť zo svojich sociálnych sietí „bezpečnejšie miesto pre deti“. Ako to chce dosiahnuť?

Spoločnosť sa nedávno dostala do celkom závažnej situácie. Obvinenia popiera a tvrdí, že chce z ich platforiem spraviť bezpečnejšie miesto pre deti.

Počas víkendu oznámila spoločnosť Facebook svoje plány, urobiť ich sociálne siete o čosi bezpečnejšie pre mladšie ročníky. Tínedžerov sa budú snažiť odvádzať od potenciálne škodlivého obsahu, no vyzvú ich aj na to, aby si dali prestávku, keď budú dlho používať aplikácie ako Instagram, píše portál PCMag.

Viceprezident Facebooku pre globálne záležitosti, Nick Clegg, bližšie priblížil tri stratégie, ktoré urobia z ich sociálnych sietí „pozitívnejšie miesto pre mladých ľudí“. V septembri totiž denník The Wall Street Journal písal o tom, že ich platforma, Instagram, je doslova nebezpečná pre mladé dievčatá. Spoločnosť o tom vedela, no nič s tým nespravila. Krátko na to Facebook oznámil, že aspoň nateraz prestane s vývojom novej aplikácie, ktorá mala byť určená špeciálne pre deti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedenie Facebooku si uvedomuje, že zmeny neprídu len tak, „mávnutím čarovného prútika“. Podľa Clegga však budú usilovne pracovať na vylepšení ich produktov, aby boli bezpečné pre každého.

„Myslíme si, že platforma pre deti je aspoň čiastočné riešenie tohto problému. Na druhú stranu ale chápeme obavy, ktoré týmto rozhodnutím vznikli. Nakoniec bude najlepšie keď stlačíme pauzu, vypočujeme si názory odborníkov a potom uvidíme, čo bude najlepšia možnosť,“ vysvetľuje Nick Clegg.

Bezpečnejšie platformy

Ochrana mladých dievčat na Instagrame ale nie je to jediné, čomu sa momentálne Facebook venuje. Chcú priniesť komplexný systém, ktorý by dokázal ochrániť mládež pred škodlivým obsahom na všetkých ich sociálnych sieťach a to aj týmito spôsobmi: Prvou metódou je funkcia rodičovského dohľadu. Tí si môžu občas skontrolovať, čo ich dieťa vyhľadáva a aký obsah sa mu zobrazuje.

Druhou metódou ochrany je algoritmus, ktorý by dokázal zistiť, či je neplnoletá osoba vystavená obsahu, ktorý by pre ňu nemusel byť vhodný. Poslednou metódou je jednoduché upozornenie, ktoré im povie, aby si na chvíľu dali pauzu od prezerania sociálnych sietí.

Facebook sa momentálne nachádza v zložitej situácii. Len pred pár dňami sa dostala na povrch výpoveď Frances Haugenovej, ktorá tvrdí, že Facebook vôbec nedbá na svojich užívateľov a na prvé miesto dáva zisk.

„Myslím, že žiadna spoločnosť, ktorá uprednostňuje zisk, by nerobila to, čo robíme my. Záleží nám na tom, aby bola naša platforma bezpečná, no nemôžeme to urobiť zo dňa na deň,“ obhajuje spoločnosť Clegg.

Vývoj sociálnych sietí považuje za púť, ktorej sme všetci súčasťou. Poukazuje ale aj na to, že za posledných 10 rokov sa na ich platformy dostalo množstvo mladých ľudí, ktorí tieto platformy „využívajú spôsobom, aký tu ešte nebol“. Spoločnosť preto čelí problémom, s ktorými sa musí rýchlo vysporiadať. V ich najlepšom záujme je, aby boli všetky platformy Facebooku bezpečné pre všetky vekové kategórie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close