BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook bol obvinený zo zbierania biometrických údajov prostredníctvom Instagramu bez vedomia používateľov

Facebook sa bráni, že žaloba je nezmyselná

Facebook musí čeliť ďalšej žalobe, ktorá sa dotýka ochrany osobných údajov. Najnovšie bola spoločnosť obvinená zo zbierania osobných údajov. Konkrétne ide o zbieranie biometrických údajov prostredníctvom sociálnej siete Instagram, ktoré sú ukladaná do databáz Facebooku a následne využívané v prospech spoločnosti.

Súdna žaloba hovorí, že Instagram používa nástroj na označovanie tváre ľudí (takzvaný „face-tagging“) za účelom vytvárania šablón tvári používateľov, ktoré sú po tom ukladané do databáz sociálnej siete Facebook. Žaloba ďalej hovorí, že Facebook využíva tento nástroj automaticky bez toho, aby boli o tom používatelia informovaní, a to aj v prípadoch, ak ľudia nemajú vlastné Instagram účty.

„Keď Facebook zachytí biometriku chránenú používateľmi Instagramu, použije ich na posilnenie schopností rozpoznávania tváre vo všetkých svojich produktoch vrátane aplikácie Facebook a tieto informácie zdieľa medzi rôznymi subjektmi,“ uvádza sa v žalobe.

Portál bloomberg.com, ktorý na celú kauzu upozorňuje , odvolávajúc sa na Kelly Whalen (obyvateľku štátu Illinois a iniciátorku žaloby)  píše, že táto prax je v rozpore so Illinoiskovskými zákonmi o ochrane súkromia, ktoré zakazujú neoprávnené získavanie biometrických údajov. Facebooku tak hrozí potenciálna pokuta od 1 000 až do 5 000 dolárov za každé porušenie zákona. Podľa žaloby ide pritom o takmer 100-miliónov používateľov. Inými slovami, hovoríme o astronomickej sume peňazí.

Odôvodnenie žaloby je otázne. Facebook sa bráni, že žaloba je nezmyselná

„V priamom rozpore s oddielmi 15 písm. A) až e) BIPA Facebook aktívne zhromažďuje, uchováva, zverejňuje, profituje a inak využíva biometrické informácie svojich údajne viac ako 100 miliónov používateľov Instagramu bez písomného oznámenia alebo informovania písomný súhlas vrátane miliónov obyvateľov Illinois.“ píše sa v žalobe.

Čo sa týka pravidiel ochrany osobných údajov spojených s rozpoznávaním tváre používateľov, tak pravidlá Instagramu hovoria:

„…Ak zavedieme technológiu rozpoznávania tváre do vášho prostredia na Instagrame, najprv vám to oznámime a budete môcť určiť, či máme pre vás túto technológiu používať.“

Zároveň však treba dodať, že sociálna sieť sa medzičasom stihla vyjadriť  prostredníctvom hovorkyne spoločnosti, Stephanie Otway, že celá žaloba je nezmyselná. Dôvodom je, že Instagram nevyužíva technológiu rozpoznávanie tváre.

Nejde o prvý prípad tohto druhu

Facebook v minulosti už čelil obdobným sporom, pričom ešte v júli spoločnosť súhlasila s urovnaním obdobného sporu, ktorý sa dotýkal ich vlajkovej lode, kde sociálna sieť navrhla vyrovnanie vo výške 650 miliónov dolárov. Informovala o tom v priebehu minulého mesiaca agentúra reuters.com.

„Spoločnosť Facebook Inc (FB.O) zvýšila svoju ponuku na vyrovnanie o 100 miliónov dolárov na 650 miliónov dolárov v súvislosti so súdnym procesom, ktorý tvrdil, že nezákonne zhromažďuje a ukladá biometrické údaje pre milióny používateľov bez ich súhlasu….“

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close