SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Facebook aktualizuje svoje podmienky používania. Zakazuje špehovanie užívateľov!

Facebook aktualizoval svoje podmienky používania, aby tak reflektoval postoj spoločnosti týkajúci sa používania údajov, nad ktorými dohliada. Obria sociálna sieť takto reaguje na nevoľu verejnosti voči používania informácií o nich samých ďalšími stranami. Facebook preto razantne hovorí týmto praktikám nie, prostredníctvom nových podmienok.

Facebook pritom nie je jediná spoločnosť, ktorá sa vybrala týmto smerom. Aj Twitter či iné sociálne siete nedávno boli tak isto kritizované za to, ako boli ich údaje použité na celom svete na sledovanie ľudíšpehovanie užívateľov a kontrolu občianskych hnutí. Napríklad je dobre známe, že policajné sily použili Facebookové dáta, aby vystopovali protestujúcich v hnutiach za občianske práva v USA.

Lepší právny základ

Čeliac tlaku zo strany používateľov a záujmových skupín, najväčšia svetová sociálna sieť aktualizovala svoje podmienky používania. Nové podmienky zakazujú vývojárom používať „dáta získané od nás (pozn. redakcie: Facebook dáta) na poskytovanie nástrojov, ktoré sa používajú na sledovanie“ . Spoločnosť tvrdí, že na vylepšení pravidiel pracovala so skupinami bojujúcimi za občianske slobody ako ACLU of California, Color of Change a Centrom pre mediálnu spravodlivosť.

Zdroj: vlastný

Sociálna sieť ide v tejto veci po stopách Twitteru, ktorý podstúpil podobné opatrenia na začiatku roka, hoci vzhľadom na jeho masívny dosah sa ťah Facebooku môže ukázať účinnejším. Zmeny sa týkajú aj Instagramu, ktorý ďalej vkladá dôveru do postoja spoločnosti.

Samozrejme, že to v skutočnosti neodradí tých, ktorí chcú dáta použiť nezákonným či neetickým spôsobom, ale dá to Facebooku aspoň lepší právny základ pre prijatie opatrení proti tým, ktorí zneužívajú jeho systém.

Zdroj: Facebook

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close