SpravodajstvoVeda a výskum

Extrémne detailná fotografia Slnka odhalila doteraz nevidené objekty

Vedci videli plazmové vlákna na miestach, kde doteraz nevideli nič

Astronómovia sa pozreli zblízka na slnečnú korónu, čo je najvrchnejšia časť atmosféry Slnka. Podarilo sa im odhaliť doteraz nepozorované štruktúry, nachádzajúce sa v zdanlivo prázdnych, či temných oblastiach. Na tému upozorňuje portál sciencealert.com

Snímky s vysokým rozlíšením odhalili magnetické vlákna, ktoré sú široké až 500 km. Vnútri nich preteká milión-stupňová plazma. Tento objav prináša nové poznatky o našej domovskej hviezde a jej smrtiacej atmosfére. Pôvodné dáta boli zachytené systémom Hi-C (pozn. redakcie: High-Resolution Corona Imager) v roku 2018. Ide o teleskop, ktorý bol špeciálne navrhnutý na zachytávanie snímok slnečnej koróny, ako aj jeho názov napovedá. Hi-C dokáže zachytiť na slnečnom povrchu objekty, ktoré sú veľké len 70 km, čo znamená 0.01% celkovej veľkosti hviezdy.

Slnko
Zdroj: UCLan

„Doteraz sme sa pozerali na Slnko v štandardnom rozlíšení. Hi-C nám umožnil sledovať Slnko v ultra vysokom rozlíšení. Predstavte si, že sledujete v televízii futbal. Ak sa pozeráte v normálnom rozlíšení, trávnik je zelený, no ak by ste prešli na ultra-HD, jednotlivé steblá trávy na vás vyskočia. Presne takýto rozdiel nám priniesol Hi-C,“ vysvetľuje fyzik Robert Walsh, z Univerzity v Centrálnom Lancashire.

Pochopenie solárnych búrok

V praxi to znamená, že vedci môžu pozorovať doteraz neobjavené časti Slnka, ktoré im budú môcť lepšie povedať o tom, ako sa tvorí jeho záhadná magnetická atmosféra. Magnetické pole a plazmové „vlákna,“ z ktorých sa skladá vonkajšia vrstva hviezdy hrajú dôležitú rolu v solárnych búrkach. Solárne búrky môžu negatívne zasiahnuť našu Zem a preto sa vedci snažia prísť na to, ako vznikajú a ako ich predpovedať.

Momentálne je toho ešte dosť, čo o Slnku nevieme, no s príchodom nových technológií začíname postupne odhaľovať nové informácie. Vedci toho nevedia veľa o novoobjavených plazmových vláknach, no už len to, že ich dokážu vidieť, je obrovským krokom dopredu. Ďalšia misia Hi-C by mala prezradiť ako funguje koróna Slnka. Detailné snímky z prístroja sa môžu prepojiť s pozorovaniami iných teleskopov a priniesť tak jasný portrét nášho Slnka.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky