Explodujúce batérie: Prečo smartfóny vybuchujú a dá sa tomu nejak zabrániť?

Niektoré zariadenia sú chybné od výroby, iné sa časom opotrebúvajú. V každom prípade je požiar veľké riziko.

Zdroj: Reddit

Každý sme už počuli o explodujúcich smartfónoch. Hoci šanca, že sa takéto niečo stane, je malá, fiasko so značkou Galaxy Note 7 nám ukázalo, že aj takéto niečo sa môže stať. Lenže prečo vlastne smartfóny vybuchujú a ako tomu môžeme zabrániť? Hlavným vinníkom sú batérie.

Existuje množstvo dôvodov, prečo smartfón vybuchne, no takmer vždy je na vine batéria, píše portál PC Mag. Moderné zariadenia bežia na lítium-iónovej batérii, ktorá v sebe skrýva naozaj jemne vybalansované pozitívne a negatívne elektródy, vďaka ktorým ju môžeme nabíjať. Ak sa niečo pokazí, vnútri batérie vznikne naozaj prudká chemická reakcia, ktorá môže viesť k požiarom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako dochádza k poškodeniu batérie?

Teplo je hlavným nepriateľom batérie, hoci k jej poškodeniu môže dôjsť aj inak. Ak však teplota prudko vzrastie na vysoké teploty, komponenty smartfónu sa poškodia. Ak sa poškodí batéria, môže dôjsť k termálnemu úniku, ktorý vytvára ešte väčšie teplo a buď dôjde k požiaru, alebo smartfón exploduje.

Medzi najčastejšie príčiny poškodenia patrí fyzické poškodenie, napríklad pádom z veľkej výšky. Príčin ale môže byť viac, napríklad ak necháte zariadenie na slnku, alebo ak vám vírus preťaží procesor. Samozrejme objavujú sa aj chyby, ktoré sú mimo kontroly spotrebiteľa. Batérie postupom času degradujú, ale stali sa aj prípady, kedy bola chyba priamo vo výrobe.

Tak či onak, explodujúca batéria môže napáchať škody, a preto je dobré, ak viete rozpoznať varovné signály. Majte ale na pamäti, že niekedy varovanie nedostanete. Ak však počujete syčanie, alebo praskanie, vychádzajúce z mobilu, okamžite odložte mobil na bezpečné miesto. To platí aj v prípade, že cítite spálený plast, či chemikálie. Ak je smartfón počas nabíjania horúci na dotyk, okamžite ho odpojte.

Ďalším znakom poškodenia je napuchnutá batéria. Ak si všimnete, že váš kryt vyskočil, alebo sa inak zmenil tvar smartfónu. V tomto prípade okamžite zariadenie vypnite a odneste do servisu.

V prípade chybnej batérie je toho naozaj málo, čo dokážete spraviť. Batérie musia prechádzať testovaním, aby sa práve tomuto zabránilo, no zlá konštrukcia, ktorá vedie k prehrievaniu, je mimo kontroly vlastníka smartfónu. Napriek tomu nie ste v tomto boji úplne bezbranní. Triky, ktoré môžete jednoducho uplatniť sú skôr určené na to, aby ste nezaťažovali batériu viac, ako je nutné.

Napríklad vyhýbajte sa extrémnym teplotám. Nielen teplo, ale aj chlad môže ovplyvniť životnosť vašej batérie. Ak často vystavujete vaše zariadenie drsným podmienkam, potom môžete čeliť dlhodobému poškodeniu.

Taktiež nezakrývajte svoj smartfón, keď sa práve nabíja. Aj pri nabíjaní vzniká teplo, ktoré môže poškodiť vaše zariadenie, ak sa nebude mať ako odvádzať. Najlepšie je položiť smartfón na rovný a pevný povrch, napríklad nočný stolík, alebo poličku, keď sa práve nabíja.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre