BezpečnosťSpravodajstvoTechnológie

Experti vyjadrujú znepokojenie pred čipmi v mozgu. Sú tieto obavy opodstatnenými?

Ide o technológiu, ktorá môže priniesť revolúciu v medicíne. S jej nástupom, musí však prísť aj zodpovednosť.

Spoločnosť Neuralink v posledných týždňoch upútala nielen vedeckú, ale aj verejnú komunitu. Dôvodom je čip Link, ktorého cieľom je prepojiť ľudský mozog s počítačom. Ide o technológiu, ktorá by mala v budúcnosti vrátiť ľuďom, čo ochrnuli, schopnosť chôdze. Rovnako by technológia mala pomôcť ľuďom s rôznymi závislosťami, kedy by „vypínala“ určité časti mozgu, ktoré tak túžia po rôznych návykových látkach. Samozrejme, využitie technológie je oveľa širšie. Musk dokonca svojho času prezradil, že technológia ako táka, bude môcť byť využitá napríklad aj za účelom streamovania hudby priamo do mozgu používateľa, prípadne na komunikáciu na úrovni mysle medzi osobami s implantovanými čipmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neuralink napreduje vo vývoji technológie prepájajúcej mozog-počitač

Len niekoľko týždňov dozadu sme mohli byť svedkami významného progresu vo vývoji tejto technológie. Spoločnosti sa podarilo implantovať čip Link do mozgu opice, ktorá bola neskôr schopnou pomocou mysle ovládať hru. Samotné video si môžete pozrieť nižšie, kde vám dávame do pozornosti čas 1:35, od ktorého je Joystick odpojeným od hernej konzoly, opica však aj naďalej ovláda hru.

Otázkou teda nie je, či sa nám niekedy podarí prepojiť ľudský mozog, ale kedy. Samozrejme, môžeme aj naďalej hovoriť o úrovni prepojenia. V minulosti sme mohli vidieť viacero na prvý pohľad podobných technológií, ktoré napríklad umožnili paralyzovaným osobám čiastočný pohyb, či slepým vrátiť zrak.

Technológia, z ktorej nie sú všetci nadšení

Nie však všetci zdieľajú rovnaké nadšenie z tejto ambicióznej technológie. Vcelku zaujímavý pohľad do tejto témy prináša Dr. Susan Schneider, ktorá sa vyjadrila v súvislosti s touto témou pre spravodajský portál dailymail.co.uk.

Schneiderová totiž upozorňuje na možné riziká, ktoré sú spájané s touto technológiou. Konkrétne hovorí o tom, že technologické firmy už dnes o nás zbierajú kvantá informácií a táto technológia, má potenciál prehĺbiť informácie, ktoré sú o nás zbierané. Myslí si, že ľudia, ktorí by potenciálne využívali túto technológiu, tak zároveň podstúpia zvýšené riziko zneužitia svojich osobných údajov. Dôvodom je, že ak sa ľudia začnú pripájať na cloud a budú prepájať svoje mysle s AI, tak zámerom spoločností, sa môže neskôr stať predávanie týchto dát.

„Naše vnútorné myšlienky by boli predané tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu…“ Schneiderová hovorí o možnom riziku.

Schneiderová tiež upozornila aj na plány Facebooku v súvislosti s touto technológiou. Zuckerberg totiž ešte v roku 2019 zdieľal plány okolo nositeľnej elektroniky, ktorá by dokázala čítať myšlienky ľudí. Zuckerberg konkrétne hovoril technológii, ktorá dokáže prevádzať mozgové signály na užitočné informácie pre stroje. Napríklad za účelom, aby sme dokázali niečo ovládať vo virtuálnej, či rozšírenej realite. V súvislosti s touto témou, Shneiderová povedala:

„Dokážem si predstaviť, že Facebook zbiera naše najskrytejšie myšlienky, aby si ľudia získali závislosť na svojej platforme,“ uviedla.

Ďalší expert varuje, že v súčasnosti nevieme presne, ako Neuralink chce túto technológiu využiť v reálnom svete, hoci Musk ju prezentuje ako technológiu, ktorá by mala vo všeobecnosti liečiť. Anna Wexler, odborná asistentka na Katedre lekárskej etiky a zdravotnej politiky na Pensylvánskej univerzite hovorí:

„Spoločnosť Neuralink nemá jasnú predstavu o svojich cieľoch v súvislosti so zariadením. Všetko, čo môžeme sledovať, sú Muskove tweety a živé ukážky a blogové príspevky, ktoré spoločnosť zverejnila,..“.

Spolu s pokrokom musí prísť aj zodpovednosť

Technológie vo všeobecnosti prinášajú aj riziká, ktoré môžu byť zneužité. Obzvlášť tento typ technológie, ktorý prepája ľudský mozog spolu s počítačom, je braný citlivo. Preto s nástupom tejto technológie, musí prísť aj zodpovednosť, aby technológia ako taká, nebola zneužitou. Mozgové čipy v posledných rokoch prešli skokovým vývojom a v oblasti medicíny priniesli viacero výsledkov, ktoré sa nám zdali byť nedosiahnuteľnými. Rovnako mnoho vedcov, ale aj bežných ľudí, pokladá tento typ technológie za prostriedok, ako by sme mohli rozšíriť naše schopnosti. Preto bude do budúcnosti veľmi dôležité, ako bude s touto technológiou narábané.

Z pohľadu našej redakcie, technológiu pokladáme za nádej pre mnohých ľudí, ktorí nemali toľko šťastia, ako väčšina populácie, v dôsledku čoho nemôžu napríklad chodiť, spoznávať svet zrakom a podobne. Samozrejme, že technológia so sebou prináša aj niekoľko nebezpečenstiev, ale v minulosti sme sa báli napríklad aj automobilov. Dokonca v niektorých krajinách, pred  autami, museli chodiť ľudia s vlajkou, ktorou upozorňovali na prechod auta.

Inými slovami, zastávame názor, že technológia nám prinesie viac benefitov, ako negatív. A čo si myslíte vy o tejto téme? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close